لینک های دسترسی

Breaking News

کری خواستار حمایت عربستان از آتش بس سوریه شد


جان کری، وزیر خارجۀ ایالات متحده، در عربستان سعودی به سر می برد. سفر آقای کری به عربستان سعودی در حالی صورت گرفت که قرار است در جریان این هفته گفتگو ها در مورد منازعه در شرق میانه به شمول سوریه، لیبیا و یمن آغاز گردد

در همین حال، قدرت های غربی امیدوار اند که حکومت وحدت ملی در لیبیا ممکن موجب وحدت آن کشور گردد، کشوریکه پس از سرنگونی معمر القزافی، رئیس جمهور پیشین آن کشور در سال ۲۰۱۱، در هرج و مرج به سر می برد.

قرار است وزیر خارجۀ ایالات متحده در جریان سفرش به عربستان سعودی با چندین مقام آن کشور به شمول، سلمان، پادشاه عربستان سعودی، در جده ملاقات کند.

قرار است به تاریخ هفدهم ماه می، گروه موسوم به حمایت بین المللی از سوریه که متشکل از ۱۷ کشور می باشد، در ویانا در مورد بن بست سیاسی و حفظ آتش بس ماه فبروری در سوریه گفتگو کنند.

اما پیشرفت های نظامی حکومت سوریه ممکن موجب از بین رفتن گفتگو های سیاسی در آن کشور گردد، گفتگو های که ممکن سبب خاتمه یافته جنگ در آن کشور شود.

در همین حال، جان کربی، سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحده می گوید که همه مسایل در سوریه قسمی که توقوع می رود، به وقوع نخواهد پیوست.

کربی گفت "همه مسایل در سوریه به گونۀ که تمایل به آن است، در مسیر درست حرکت نخواهد کرد."

اظهارات آقای کربی پس از آن صورت گرفت که جان کری، وزیر خارجۀ ایالات متحده سفر دو هفته یی خود را به شرق میانه، اروپا، و آسیا آغاز کرد. در جریان این سفر، آقای کری بر نا آرامی ها در سوریه و لیبیا نیز تمرکز خواهد داشت.

در اواخر ماه می، ایالات متحده و روسیه یک سلسله آتش بس های محلی را در سوریه به وجود آوردند تا آتش بس که در ماه فبروری امسال صورت گرفت، در سراسر سوریه رعایت شود.

پس از توافق آتش بس، شدت جنگ میان حکومت سوریه و شورشیان کاهش یافته است، اما تشنج میان این دو گروه متخاصم همچنان ادامه دارد.

در اواخر ماه می، دور دیگر گفتگو ها که توسط سازمان ملل متحددر مورد انتقال سیاسی در سوریه تسهیل گردد، بدون گفتگو های مستقیم میان حکومت سوریه و مخالفین آن کشور پایان یافت. هنوز هم معلوم نیست که گفتگو های به اصطلاح نیابتی چه زمان میان حکومت سوریه و مخالفین آن کشور از سر گرفته خواهد شد.

استفن دی مستورا، نمایندۀ خاص ملل متحد برای سوریه، در مصاحبۀ با خبرگزاری اسپت نِک روسیه گفته است که او قبل از برگزاری گفتگو های نیابتی، منتظر نتایج نشست گروه بین المللی حمایت از سوریه است.

در همین حال، نصیبه یونس، تحلیلگر شرق میانه در شورای اتلانتیک، می گوید که تحرکات نظامی ممکن مانع پیشرفت گفتگو های نیابتی در سوریه گردد.

نصیبه یونس می گوید "قدرت و نفوذ که شما در این گفتگو ها دخیل می کند مهم است. روسیه که از رژیم اسد حمایت می کند، موجب شده تا حکومت سوریه پیشرفت های واقعی در مقابل شورشیان داشته باشد و در نتیجه این وضیعت موجب خواهد شد تا سوریه مایل به مصالحه نباشد."

روسیه گفته است که در نشست روز سه شنبه تلاش خواهد کرد تا از رخنه کردن گروه دهشت افگن با شورشیان سوریه، خاتمه یابد.

علاوه بر آن، در حالی جان کری در ویانا به سر خواهد برد، ایالات متحده، روسیه و فرانسه تلاش خواهند کرد تا ساحۀ قره باغ که مورد مناقشه میان آذربایجان و ارمنستان است، ثبات پیدا کند. این منطقه به صورت رسمی مربوط آذربایجان است.

در ماه اپریل، این منطقه شاهد بروز یکی از خشونت بار ترین وضیعت در سال های گذشته در این منطقه بوده است.

پس از نشست ویانا، آقای کری در نشست وزرای ناتو شرکت خواهد کرد که در بروکسل برگزار می گردد و به تعقیب آن به برما سفر خواهد کرد تا نشان دهد که ایالات متحده از حکومت تازه انتخاب شده آن کشور حمایت می کند.

XS
SM
MD
LG