لینک های دسترسی

هشدار امریکا در مورد انسداد دفتر طالبان در قطر


جان کری، وزیر خارجۀ ایالات متحده امریکا
وزیر خارجۀ ایالات متحده گشایش دفتر طالبان را در دوحه، پایتخت قطر گام مهمی در راستای مصالحه میان آن گروه و حکومت افغانستان خواند، اما افزود که اگر طالبان برای پیشبرد مذاکرات اراده نکنند و روند مصالحه و مذاکره به پیش برده نشود، دفتر یاد شده مسدود شده می تواند.

جان کری روز شنبه وارد قطر شد، جاییکه مذاکرات مستقیم میان مقام های امریکایی و طالبان در روز های آینده انتظار می رود. اما به گفتۀ آقای کری، او در این سفر هیچ گونه ملاقاتی با نمایندگان طالبان در قطر نخواهد داشت.

از رهگذر مذاکرات، آقای کری گفت که راه در پیشرو دشوار خواهد بود، او افزود "اگر راهی در پیش باشد". وزیر خارجۀ ایالات متحده این سخنان را در حاشیۀ کنفرانس بین المللی موسوم به "گروه دوستان سوریه" در قطر بیان داشت.

در همین حال یک سخنگوی طالبان می گوید که برخی ها در درون آن گروه به خاطر اعتراض های شدید در پیوند با چگونگی گشایش دفتر طالبان در قطر، خواستار تعلیق روند "رو به آغاز" صلح با حکومت افغانستان استند.

شاهین سهیل، روز شنبه به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که طالبان به خاطر تقاضای حکومت افغانستان مبنی بر فرود آوردن پرچم طالبان از فراز دفتر قطر و برداشتن لوحۀ" امارت اسلامی افغانستان" از دیوار آن خشمگین اند.

سهیل گفت که طالبان برای سه سال زیر همین نام مذاکره می کردند، اما اینک با اعتراضات حکومت افغانستان تمام این تلاش ها نادیده گرفته می شود و نمایندگان آن گروه غافلگیر می شوند.

سخنگوی طالبان گفته است که تا کنون در مورد واکنش مشخص از سوی آن گروه تصمیم گرفته نشده است، اما گفت که چنین عملکرد ها می تواند روند صلح را در آغازین مراحل، تضعیف کند.

قرار بود مذاکرات میان مقام های امریکایی و طالبان روز پنج شنبه گذشته صورت گیرد، اما واکنش شدید حکومت افغانستان، مقام های امریکایی را واداشت تا برگزاری مذاکرات با طالبان را به تاخیر بیاندازند.
XS
SM
MD
LG