لینک های دسترسی

Breaking News

کوریای شمالی میخواهد در قوت نظامی، هم تراز امریکا شود


کوریای شمالی میگوید که میزاییل هواسونگ-۱۲ را تحت هدایت کیم جونگ اُن آزمایش کرد

کیم جونگ اُن، رهبر کوریای شمالی، گفته است که در تلاش است تا کشورش در نیروی نظامی، هم تراز ایالات متحدۀ امریکا شود. این اظهارات پیونگ یانگ در حالی صورت گرفت که کوریای شمالی دیروز نیز یک میزایل بالستیکی با بُردِ متوسط را آزمایش کرد و چهار روز قبل، شورای امنیت ملل متحد، تحریمات تازه ای را علیه کوریای شمالی به تصویب رساند.

کوریای شمالی گفته که هدف شان اینست تا واشنگتن دیگر نتواند بگوید که در مقابل پیونگ یانگ گزینه نظامی را در اختیار دارد. کیم جونگ ان، رهبر کوریای شمالی گفته است که پیونگ یانگ قابلیت حملات نظامی خود را باید هرچه بیشتر تقویت ببخشد.

در کنار هشدار های تازۀ رهبر کوریای شمالی، حکومت چین گفته که واشنگتن باید از تهدیدات اضافی در برابر پیونگ یانگ خود داری کند، و به خاطر از سرگیری مذاکرات با پیونگ یانگ، به دریافت راه های دیپلوماتیک تلاش ورزد.

تلویزیون دولتی کوریای شمالی امروز تصاویری را نشر کرد که در آن دیده می شود که کیم جونگ ان، رهبر آن کشور، گویا عملیات پرتاب آزمایشی میزایل اوسانگ ١٢ را هدایت میکند.

شورای امنیت ملل متحد ضمن تقبیح آزمایش دیروز پیونگ یانگ، ان را یک عمل تحریک آمیز توصیف کرد. در عین حال قرار است دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده نیز روی همین موضوع با رهبران جاپان و کوریای جنوبی صحبت کند.

شورای امنیت ملل متحد به روز دوشنبه با اتفاق آرا یک فیصله نامۀ را تصویب کرد که مسوده آن توسط ایالات متحده تهیه شده بود. بر اساس این فیصله نامه، در واکنش به آخرین و قدرتمندترین آزمایش هسته یی کوریای شمالی، تحریمات جدید اقتصادی بر آن کشور در نظر گرفته شد.

در عین حال، کیو تیانکی، سفیر چین در واشنگتن، تطبیق فیصله نامه های ملل متحد را مسؤلیت همه جوانب خوانده، اما گفته است که مذاکرات با پیونگ یانگ جز از این فیصله نامه بوده و نباید نادیده گرفته شود.

حکومت کوریای شمالی در حالی بر ایجاد توازن نظامی با ایالات متحده تاکید کرده که پیونگ یانگ گفته است با استفاده از تسلیحات هسته ای خویش، جاپان را "غرق" و ایالات متحده را به "خاکستر" مبدل خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG