لینک های دسترسی

Breaking News

بمباری یا حمله انتحاری – کودکان کنر چگونه کشته شدند؟


دو روز پس از کشته شدن ۱۱ کودک و چند غیرنظامی دیگر در خشونت های مسلحانه در ولسوالی شیگل ولایت کنر، مقامات محلی می گویند که امکان دارد تلفات غیرنظامیان از انفجار انتحاری به میان آمده باشد.

پیش از این مقامات و مردم گفته بودند که این کودکان در بمباری هوایی ناتو کشته شده بودند.

عبدالحبیب سید خیل، فرمانده امنیه ولایت کنر به روز دوشنبه به رادیو آشنا گفت که رویداد شام شنبه در خانۀ شخصی به نام على خان، یکى از هواداران طالبان مسلح پس از آن رخ داد که منسوبین امنیت ملى افغانستان می خواستند براى دستگیرى سه فرد انتحارى وارد منزل او شوند.

به گفته آقای سید خیل "انتحار کنندگان که خود را در این منزل براى حمله بر ساختمان ولایت کنر آماده می ساختند... یکتن شان خود را انفجار داد و دو انتحارکنندۀ دیگر قادر به فرار از منطقه شدند."

واصف الله واصفى، سخنگوى والى کنر می گوید که يک هيئت که در جمع آن اعضاى شوراى ملى هم هستند، عصر دوشنبه وارد ولايت کنر شده وقرار است که روز سه شنبه تحقيقات را در ولسوالى شيگل آغاز نمايد.

سخنگوى والى گفت که تحقيقات ابتدایی نشان می دهد که تلفات غیر نظامیان بيشتر ناشى از لغزش کوه بر منازل مسکونى، به میان آمد.

کشته شدن یازده کودک و چند غیرنظامی افغان در ولسوالی شیگل در حالی به یک موضوع مبهم مبدل می گردد که ریاست جمهوری افغانستان این رویداد را به شدت تقبیح نموده است و نیروهای ناتو گفته اند در این مورد، تحقیقات می کنند.

حمله بر کرزی

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان که برای غمشریکی با خانوادهای قربانیان حملات هفته گذشته در فراه به روز دوشنبه به این ولایت رفته بود، مورد تهاجم راکتی مخالفین مسلح دولت قرار گرفت.

بر اساس گزارشها، دو راکت در نزدیکی محلی که رئیس جمهور کرزی در آن سخنرانی می کرد فرود آمد که به گفته مقامات محلی، کسی را آسیب نرسانید.

رئیس جمهور كرزی در سخنرانی اش ضمن تعهد کمک به خانوادهای قربانیان بر مجازات عاملین رویداد فراه، تاکید ورزید. او با اشاره به خلاهای امنیتی گفت "امنیت ملی تحقیقات كند و ببیند كه كدام اداره درست اقدام نكرده است قوماندان امنیه بوده و یا قوماندان لوا و یا مدیر جنایی، تحقیقات گسترده ضرورت است."

در حملات طالبان مسلح بر ساختمان یک محکمه در مرکز ولایت فراه، بیش از پنجاه نفر کشته شدند و حدود صد تن دیگر مجروح شدند.
XS
SM
MD
LG