لینک های دسترسی

Breaking News

ادامهٔ جنگ های چریکی کردهای ایران بر ضد نظام


قبل از انفاذ آتش بس، جنگ های چریکی حزب دموکراتیک کردستان ایران تا اوسط دهه ١٩٩٠ میلادی ادامه داشت.

هر چند جدایی طلبان مربوط به گروه موسوم به حزب دموکراتیک کردستان ایران برای بدست اوردن آزادی شان از چندین دهه به اینسو مناطق شمال غرب کشور را آشفته ساخته اند اما در این اواخر یک سلسله حملات توسط جنگجویان این گروه پایان آتش بس ٢٠ ساله میان جنگجویان این گروه و ایران پنداشته میشود.

مبارزات آزادیخواهانهٔ کردان ایران در حالی آغاز یافته که قدرت کردان در عراق و سوریه نیز رو به افزایش است. کردهای مقیم سوریه در جریان جنگ های داخلی یک بخش از قلمرو آن کشور را در کنترول خود درآورده اند.

کردهای عراق نیز به گونهٔ موثر با تحت کنترول درآوردن قرا و قصبات از گروه دولت اسلامی یا داعش مناطق خودمختار خود را گسترش داده اند

کردهای ایران از ٨٠ میلیون نفوس آن کشور ١٠ در صد آنرا تشکیل میدهند و اکثریت آنها در شمالغرب کشور در سرحد کوهستانی با ترکیه و عراق زندگی میکنند.

این منطقه پس از آتش بس نافذه در سالهای نود تا حدی آرام بود اما کشته شدن یک کارمند زن در یکی از هوتلهای شهر مهاباد در ماه می سال ۲۰۱۵ میلادی احساسات کردها را برانگیخت.

هوتل مهاباد
هوتل مهاباد

به گفتهٔ باشندگان منطقه در کشتن این زن نیروهای امنیتی ایران دست داشتند. در جریان سال روان زد و خورد های میان جنگجویان کرد و نیروهای امنیتی ایران باعث ایجاد تلفات به هر دو جناح شد، سپاه پاسدران ایران نیز در این نبردها سهیم بود.

الیکس فتانکا کارشناس انستیتوت شرق میانه در واشنگتن میگوید اگر چه مبارزه مسلحانه کردهای ایران یک بار دیگر تشدید یافته اما به باور وی از کنترول خارج نشده است، زیرا در حال حاضر تمرکز جنگ بر گروه دولت اسلامی در عراق و سوریه است.

اقای فتانکا میفزاید تهران ،کردهای ایران و حکومت خودمختار کردها در عراق در حال حاضر نگرانی دیگری دارند که باید به آن توجه کنند.

منطقه کرد نشین مهاباد ایران یک بار پس از جنگ دوم جهانی به کمک اتحاد شوروی سابق برای مدت کوتاهی اعلان استقلالیت کرد و به همین گونه در سال ١٩٧٩ پس از انقلاب اسلامی ایران شاهد قیام های بوده است.

جنگ های چریکی حزب دموکراتیک کردستان ایران تا اوسط دهه ١٩٩٠ میلادی ادامه یافت تا زمانیکه در سال ١٩٩٦ میلادی با نیروهای ایرانی یک آتش بس یک جانبه را اعلان کرد.

XS
SM
MD
LG