لینک های دسترسی

Breaking News

قصر سفید: ادعای ایران در مورد دریافت پیام از امریکا برای آتش‌بس در غزه 'به کلی نادرست' است


نیروهای زمینی اسراییل در نزدیکی شهر غزه، تاریخ پنجم نومبر ۲۰۲۳
نیروهای زمینی اسراییل در نزدیکی شهر غزه، تاریخ پنجم نومبر ۲۰۲۳

حکومت ایالات متحدهٔ امریکا،‌ ادعای وزیر امور خارجه ایران را به "کلی نادرست" خواند که گویا در سه روز گذشته، حکومت امریکا با ارسال پیام‌هایی به جمهوری اسلامی ایران، خواستار برقراری آتش‌بس در غزه شده است.

یک سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده، روز دوشنبه ششم نومبر (۱۵ عقرب) در صحبت با بخش فارسی صدای امریکا، این اظهارات حسین امیر عبداللهیان را "به کلی نادرست" خواند و گفت: "ما برای ایران کاملا روشن کرده‌ایم که نباید به دنبال گسترش درگیری باشد."

عبداللهیان روز دوشنبه گفت: "امریکایی‌ها در سه روز گذشته از طرفی به ما پیام داده‌اند که ما به دنبال آتش بس هستیم و اقداماتی را در این ارتباط انجام داده‌ایم اما در عمل آنها فقط از کشتار جمعی و نسل‌کشی در غزه حمایت می‌کنند...امیدواریم امریکا هر چه زودتر سیاست خود را تغییر دهد و از طرف اشغالگر حمایت نکند."

در همین حال، سخنگوی شورای امنیت ملی قصر سفید با تکرار هشدارهای مکرر جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، و دیگر مقامات ارشد حکومت امریکا تاکید کرد که اگر ایران به دنبال گسترش درگیری‌ها باشد، باید با عواقب آن دست و پنجه نرم کند.

این سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا همچنین گفت: "آشکارا و خصوصی روشن ساخته‌ایم که خواستار آزادی گروگان‌های [ربوده شده از سوی] گروه حماس استیم...آزادی گروگان‌ها مستلزم وقفه بشردوستانه در درگیری‌ها است. [مسوولیت] هرگونه تاخیر در این روند بر عهدهٔ حماس است."

گروه حماس به تاریخ هفتم اکتوبر بر اسراییل حمله کرد که به گفتهٔ مقام‌های اسراییلی بیش از ۱۴۰۰ نفر در اسراییل در این حمله کشته و نیز جنگجویان حماس کم و بیش ۲۴۰ نفر به شمول شهروندان خارجی را گروگان گفته اند.

در پاسخ به این حمله، اسراییل غزه را آماج حملات پیهم هوایی و زمینی قرار داده است که در اثر آن، به گفتهٔ مقام‌های صحی فلسطین،‌ تا روز دوشنبه ششم نومبر بیش از ده هزار نفر ، عمدتاً زنان و کودکان فلسطینی، کشته شده و ده‌ها هزار فلسطینی دیگر زخمی شده اند.

در همین حال، انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در جریان سفرش به منطقه گفته است که در شرایط فعلی، آتش‌بس به حماس و ستیزه‌جویان فلسطینی فرصت تجدید قوا و تکرار حملهٔ شبیه هفتم اکتوبر را مهیا می‌کند.

اما ایالات متحده بر اسراییل اصرار ورزیده است که با وقفه‌های موقت و معین در برخی نقاط به منظور توزیع کمک‌های بشردوستانه میان غیرنظامیان موافقت کند. هرچند اسراییل نگران است این وقفه‌های بشردوستانه نیز به تجدید قوای حماس منجر شود.

امریکا و متحدانش بارها ضمن محکوم کردن حملهٔ مرگبار حماس، بر حمایت قاطع از حق اسراییل برای دفاع از خویش تاکید کرده و نیز خواستار آزادی بی‌قید و شرط تمام گروگان‌ها از چنگ حماس شده است.

همچنین مقام‌های امریکایی ضمن تاکید بر حفاظت از غیرنظامیان فلسطینی ساکن در غزه،‌ بر ادامهٔ کمک‌های بشردوستانه به غزه تاکید کرده اند.

گروه

XS
SM
MD
LG