لینک های دسترسی

Breaking News

لاوروف: ایران هفتهٔ آینده به عضویت شانگهای می‌پیوندد


سرگی لاوروف، وزیر خارجهٔ روسیه

سرگی لاوروف، وزیر خارجهٔ روسیه، روز جمعه ۳۰ جون (نهم سرطان) گفت که سازمان‌ همکاری‌های شانگهای هفتهٔ آینده ایران را به صورت رسمی به عضویت این سازمان می‌پذیرد، سازمانی که علاوه بر چین و روسیه، کشور‌های آسیای مرکزی نیز عضویت آنرا دارند.

این دپلومات ارشد روسیه در مسکو گفت که قرار است سران عضو این سازمان در نشستی که به تاریخ چهارم جولای برگزار می‌شود،‌ به طور کامل عضویت ایران در این سازمان را تصویب کنند.

ایران در ماه‌های اخیر، دپلماسی خود را با کشورهای دوست و رقیب به طور یکسان شدت بخشیده و تلاش می‌کند تا با کاهش انزوای این کشور، اقتصاد خود را بهبود بخشیده و پروژه‌های خود را تقویت کند.

علاوه بر عضویت در سازمان همکاری شانگهای، ایران امیدوار است تا با تلاش‌هایی که انجام می‌دهد به سرعت به عضویت سایر سازمان‌هایی مانند گروه بریکس (‌BRICS) پذیرفته شود که شامل کشور‌های غربی نمی‌شود. برازیل، روسیه، هند، چین و افریقای جنوبی اعضای بریکس را تشکیل می‌دهند.

سازمان همکاری شانگهای که مقر اصلی آن در چین است، یک سازمان دپلوماتیک است که در حال حاضر هشت عضو دارد به شمول هند و پاکستان.

بلاروس که متحد نزدیک روسیه است، نیز به عضویت این سازمان درخواست داده است. وزیر خارجهٔ روسیه روز جمعه گفت که نشست مجازی هفته آینده روند پذیرش عضویت بلاروس به سازمان را آغاز خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG