لینک های دسترسی

Breaking News

نخستین اقامه دعوا علیه فرمان دونالد ترمپ به محکمه ارایه شد


صدور فرمان اجرائی دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده، برای ممانعت از ورود مهاجرین به امریکا و مسافرت مسلمانان از اکثر کشور های اسلامی در سراسر جهان سراسیمه گی را ایجاد کرده است.

اولین اقامه دعوا علیه فرمان رئیس جمهور جدید امریکا، امروز روز شنبه (۲۸ جنوری) در نیویارک به محکمه ارائه شد.

وکلای مدافع چند سازمان مهاجرت و اتحادیه آزادی های مدنی امریکا، به نمایندگی از دو مرد عراقی به محکمه فدرال در بروکلین نیویارک اقامه دعوا نمودند.

این دو مرد عراقی که یکی کارمند پیشین حکومت امریکا است و دیگری شوهر یک قراردادی امنیتی در امریکا است باوجودی که ویزه دخول به امریکا را داشتند، شام جمعه در میدان هوایی جان اف کنیدی، نیویارک بازداشت شدند. یکی از این مردان عراقی ساعاتی پس از اقامه دعوا، اجازه ورود به شهر نیویارک را یافت.

وکلای امور مهاجرت که این اقامه دعوا را پیشکش کرده اند می گویند که شماری از افراد، خلاف قانون تحت توقیف قرار گرفته اند و از ورود تعدادی دیگر در میدان های هوایی امریکا جلوگیری شده است.

یک مقام وزارت خارجه امریکا گفت که دو افغان هم که با حکومت امریکا کار کرده بودند اجازه دخول به ایالات متحده را نیافتند.

منا یگنی، وکیل امور مهاجرت در هیوستن، تکزاس و همکارانش شب جمعه با محصلین و کارگرانی که ویزه کار در امریکا را دارند و از داخل شدن دوباره شان به امریکا جلوگیری شده است در تماس بودند تا به قضایای شان رسیدگی کنند.

دارندگان گرین کارت هم برای ساعت ها در میدان های هوایی مورد بازجویی قرار گرفتند و حتی یک کانادایی ایرانی که پاسپورت کانادا را داشت اجازه نیافت تا سوار طیاره ای شود که به امریکا پرواز میکرد.

منا یگنی گفت این افراد کسانی استند که به صورت قانونی به امریکا می آمدند و در امریکا کار میکنند. این وکیل مدافع با نگرانی گفت که ساعت شش شام جمعه آقای ترمپ این فرمان را امضا کرد و فوراً همه چیز متوقف شد، این وحشتناک است.

گرین کارت یا کارت اقامت دائمی

به دنبال امضای فرمان اجرایی دونالد ترامپ مبنی برای اعمال محدودیت های جدید صدور ویزه و ورود به امریکا و سر در گمیهای ناشی از آن در میان مردم برخی از کشورها، یک مقام دولتی گفت دارندگان کارت اقامت دائمی امریکا یا گرین کارت هم شامل این قانون میشود.

به گزارش رویترز، گیلیان کریستنسن سرپرست دفتر مطبوعاتی وزارت امنیت داخلی ایالات متحده در یک ایمیل گفته است این فرمان اجرایی "دارندگان گرین کارت را نیز از ورود به امریکا منع می کند."

در فرمان مربوط به محدودیت پناهجویان آمده که برنامه پذیرش پناهجویان را هم به مدت ۱۲۰ روز تعلیق می شود. بر اساس این فرمان اجرایی، روند بررسی درخواست ویزه برای ورود به ایالات متحده هم تشدید میابد.

این فرمان اجرایی، خشم عرب های را بر انگیخته است که از شرق میانه و شمال افریقا قصد سفر به امریکا را داشتند. آن ها میگویند این فرمان توهین آمیز و مملو از تبعیض است. روز شنبه پنج عراقی و یک یمنی که قصد سفر به نیویارک را داشتند در میدان هوایی قاهره از سفر شان جلوگیری به عمل آمد.

این اقدام اداره ترمپ واکنش ها و انتقاد های شدیدی را از جانب کشور های اروپایی به شمول فرانسه و آلمان، گروه های عرب-امریکایی و سازمان بشری در قبال داشت.

باوجود که این ممنوعیت شامل افرادی است که پاسپورت های ایران، عراق، لیبیا، سومالیا، سودان، سوریه و یمن را در بر می گیرد، اتباع دیگر کشور های اسلامی را نیز نگران ساخته است.

کیلی ان کانوی، مشاور ارشد رئیس جمهور ترمپ روز شنبه از طریق تویتر این تصمیم دونالد ترمپ را تصریح کرده اضافه کرد که رئیس جمهور مرد عمل است. او تعهد کرد و به وعده اش عمل کرده، سیستم را تکان داد. این تازه اول کار است.

گزارش: رویترز
برگردان: ژیلا سمیعی

XS
SM
MD
LG