لینک های دسترسی

Breaking News

اجلاس گروه ۲۰ و بحث های جدی مسایل جهان


مبارزه بر ضد دهشت افگنی، تغییرات آب و هوا، مقررات مالی و بیماری های واگیر از مسایل عمدۀ مطرح بحث رهبران گروه ۲۰ اقتصاد برتر جهان است.

اجلاس دو روزۀ سران گروه ۲۰ روز جمعه در هامبورگ آلمان آغاز گردید.

انگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز پنجشنبه ابراز امیدواری کرد تا رهبران این ۲۰ کشور روی مسایل مختلف از جمله تغییر اقلیم و تجارت بین المللی با همدیگر نقطۀ مشترک پیدا کنند.

در برخی مسایل دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، با سایر رهبران گروه ۲۰ در مخالفت بوده است-- از جمله توافق اقلیم پاریس که در سال ۲۰۱۵ امضا شد. آقای ترمپ پس از رسیدن به قصر سفید، از این توافق، بیرون شد.

آقای ترمپ در جریان کمپاین انتخاباتی اش و سپس به حیث رئیس جمهور ایالات متحده، همواره تاکید کرده است که از جهات مختلف به شمول تجارت بین المللی، امریکا در اولویت کاری او قرار دارد. آقای ترمپ با صراحت گفته است که بر کالا های وارداتی تعرفه های گمرکی شدید و سهمیه وضع خواهد کرد تا از این طریق صنایع ایالات متحده را حمایت کند.

آقای ترمپ روز جمعه به صورت مختصر در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، دست پرسی کرد. انتظار می رود که آقای ترمپ برای اولین بار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، روز جمعه در حاشیۀ این اجلاس ملاقات رو در رو کند.

این اولین بار است که رهبران ایالات متحده و روسیه با هم دیدار می کنند
این اولین بار است که رهبران ایالات متحده و روسیه با هم دیدار می کنند

ملاقات رهبران ایالات متحده و روسیه در حالی صورت می گیرد که ادارات استخباراتی امریکا به این نتیجه رسیده اند که آقای پوتین شخصاً هدایت داده بود تا در انتخابات ۲۰۱۶ امریکا، مداخله صورت گیرد. بر اساس اتهامات وارده، روسیه پلان داشت تا هیلری کلنتن، رقیب اصلی آقای ترمپ را در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ امریکا، صدمه بزند.

ملاقات آقای ترمپ و آقای پوتین در حالی صورت می گیرد که تحقیقات بر سر دخالت احتمالی روسیه در روند انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ امریکا از یکسو، و اتهامات مبنی بر رابطۀ تیم انتخاباتی رئیس ترمپ با مقامات روسی از سوی دیگر در کانگرس ایالات متحده ادامه دارد.

به نوشته رویترز، برخی سیاستمداران امریکایی نگرانی دارند که رئیس جمهور ترمپ که در حوزه سیاست نوکار بوده و تیم اش هنوز سیاست مشخصی در قبال روسیه اتخاذ نکرده، شاید آمادگی لازم را برای ملاقات رو در رو با پوتین نداشته باشد، رهبری که تا کنون با دو رئیس جمهور ایالات متحده و همچنین سران بسیاری از کشورهای دیگر مبادله سیاسی داشته است.

قصر سفید از محتوای موضوعات مطرح بحث که میان رهبران ایالات متحده و روسیه صورت خواهد گرفت، چیزی بیان نکرده است. اما به گفته ریکس تیلرسن، وزیر خارجه ایالات متحده، آقای ترمپ قصد دارد در این دیدار درباره راهکارها برای یک همکاری مشترک میان دو کشور در راستای بازگرداندن ثبات به کشور جنگ زده سوریه گفتگو کند.

رئیس جمهور ایالات متحده روز پنجشنبه در جریان اقامت اش در وارسا، پایتخت پولند، روسیه را متهم به "رفتار های بی ثبات کننده" در امور جهان کرد، اتهامی که از سوی مسکو رد شده است.

قرار است رئیس جمهور ایالات متحده با شی جینگ پینگ، رئیس جمهور چین، نیز در حاشیۀ این اجلاس ملاقات کند. پس از آزمایش میزایل های بالستیک توسط کوریای شمالی، واشنگتن در این اواخر بر بیجینگ نیز فشار وارد کرده است تا جلو چنین آزمایشات تحریک آمیز را بگیرد و حتی چین را به مجازات تجارتی تهدید کرده است.

XS
SM
MD
LG