لینک های دسترسی

Breaking News

سعد الحریری در پاریس: به زودی به لبنان بر می گردم


سعد الحریری، که در اوایل ماه جاری میلادی در جریان سفرش به عربستان سعودی از مقام صدارت لبنان استعفایش را اعلام کرد، امروز در فرانسه گفت که هفتۀ آینده با برگشت به بیروت، موقف سیاسی خود را واضح خواهد ساخت.

استعفای ناگهانی حریری به تاریخ چهارم نوامبر امسال، لبنان را با بحران سیاسی مواجه ساخت و آن کشور کوچک شرق میانه را، در محراق رقابت عربستان سعودی و ایران قرار داد.

حریری امروز به فرانسه رفت و پس از دیدار با ایمانویل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، در شهر پاریس گفت که در روز های آینده به لبنان برخواهد گشت و در جشن روز استقلال کشورش شرکت خواهد کرد. حریری همچنان افزود که "پس از دیدار با رئیس جمهور میشل عون، موقف خود را روشن خواهم ساخت".

گرچه حریری از پاسخ به سوالات خبرنگاران امتناع ورزید، اما از آن جایی که جشن آزادی لبنان به روز چهارشنبۀ آینده است، بناءً برگشت او به لبنان، در هفتۀ آینده صورت خواهد گرفت.

سعد الحریری همچنان از ایمانویل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، به خاطر تلاش هایش در جهت تسهیل تنش ها در منطقه سپاسگزاری کرد.

حریری، همسرش، و پسرش چاشت امروز مهمانان رئیس جمهور فرانسه بودند
حریری، همسرش، و پسرش چاشت امروز مهمانان رئیس جمهور فرانسه بودند

حریری همراه با همسر و پسرش، چاشت امروز در قصر ایلیزه، مهمان رئیس جمهور ماکرون و بانوی اول فرانسه بودند.

رئیس جمهور ماکرون دیروز گفته بود که از حریری در فرانسه، به مثابۀ صدراعظم برحال لبنان پذیرایی صورت خواهد گرفت، زیرا استعفای او هنوز پذیرفته نشده است.

از سوی دیگر، سعد الحریری پس از مواصلت اش به فرانسه، با میشل عون رئیس جمهور لبنان صحبت تیلیفونی انجام داده و برایش گفته که برای حضور در جشن روز استقلال، به لبنان خواهد آمد.

حریری، که اوایل ماه جاری اعلام استعفایش از طریق تلویزیون عربستان سعودی تنش های سیاسی و شکاکیت ها را در لبنان دامن زد، در طول چند هفتۀ اخیر، در عربستان سعودی به سر میبُرد. گروه حزب الله لبنان ادعا کرد که گویا حریری از سوی مقامات در ریاض توقیف و به استعفأ مجبور ساخته شده است.

میشل عون، رئیس جمهور لبنان، نیز از پذیرفتن استعفای حریری خودداری ورزید و گفت که او باید برای وضاحت دادن در مورد دلیل استعفایش، به بیروت برگردد.

XS
SM
MD
LG