لینک های دسترسی

Breaking News

افشای نامه های اسامه بن لادن به نزدیکانش


آرشیف: با وجود عدم دسترسی به انترنت، رهبر پیشین القاعده با خانواده و نزدیکانش ارتباط خطی داشت

بر اساس معلوماتی که اخیراً نشر شده، اسامه بن لادن همچنین تلاش می کرد تا آنعده از حکوماتی را هدف قرار بدهد که از دید وی نمایندۀ ایالات متحده تلقی می گردید.

بن لادن در نامه ای نوشته بود که "امریکا هیچگاهی به اندازۀ زمان حال مورد نفرت و انزجار مردم جهان قرار نداشته است".

در این نامه، بن لادن با اشاره به زندانیان القاعده در گوانتانامو نوشته است که "براداران ما در زندان های گوانتانامو و ابو غُریب" شکنجه می شوند.

در نامه ای دیگر بن لادن به شیخ محمود، رهبر القاعده در الجزایز، نوشته است که "همه باید اختلافات شان را فراموش کنند و تلاش شان را به دشمن بزرگتر متمرکز کنند".

افشای ۵۰ نامۀ بن لادن

استخبارات ایالات متحده روز پنجشنبه ۵۰ نامۀ بن لادن را نشر کرد، نامه هایی که از محل زندگی بن لادن در ابت آباد پاکستان به دست آمده است. این نامه ها به طرز تفکر بن لادن، روشنی بیشتر می اندازد.

اسنادی که از محل زندگی بن لادن به دست آمده، نشان می دهد که چگونه رهبر پیشین القاعده در تلاش بود تا در آخرین روز های زندگی اش بر آنچه بهار عرب نامیده می شد، از نفوذ برخوردار باشد.

به گفتۀ یکی از تحلیلگران، اسناد افشا شده نشان می دهد که بن لادن می خواست تا از طریق منازعات خشونت آمیز و طولانی، سیاست جهانی را متاثر کند.

امیدوار برای دخالت ایالات متحده

بر اساس اسناد افشا شده، بن لادن بهار عرب را به مثابۀ "مرحله عبوری" تلقی می کرد و در نامه ای در مورد ضرورت به ایجاد "دیدگاه ما در انقلاب های جهان عرب" نوشته است.

با آنهم، تمرکز بن لادن به سرنگونی رژیم های عرب است که با غرب روابط خوب داشته اند. در یکی از نامه ها بن لادن ابراز امیدواری کرده است که ایالات متحده در بهار عرب مداخله کند تا شرایط برای جنبش جهادی ها، باز گردد.

به گفتۀ دیوید گارتین استاین راس، تحلیلگر در بنیاد دفاع از دموکراسی، نامه های بن لادن نشان می دهد که رهبر القاعده تلاش می کرد که جنگجویان آن شبکه را متفرق کند تا هرج و مرج در منطقه به وجود بیاید.

نامۀ بن لادن و هشدار به پسران اش

از نامه های بن لادن چنین معلوم می شود که وی از محیط امنیتی خود آگاهی خوب دارد.

بر اساس اسناد افشا شده، بن لادن نسبت به ایران بی نهایت شک داشته و آن کشور را به مثابۀ "زندان استبداد" تلقی می کرد و بیان داشته است که تهران چگونه از اعضای خانوادۀ او میزبانی می کند.

در نامه هایی به پسران اش، عثمان و محمد، بن لادن هشدار داده است که ایران تا چه اندازه در صدد آن خواهد بود تا آنان را مورد پیگرد قرار بدهد و همه حرکات آنان را تحت تعقیب قرار دهد.

در یکی از نامه ها، بن لادن خطاب به پسران اش نوشته است که متوجه هر گونه عمل در شفاخانه های ایران باشند و "اگر به شما چیزی تزریق کردند، در آن ممکن یک دستگاه کوچک" را در بدن تان جا به جا کنند تا از طریق آن هر زمان بتوانند شما رد یابی کنند.

در یکی از نامه های که از سوی یک عضو القاعده به بن لادن ارسال شده، آمده است که وی قادر نیست تا حمزه، یکی از پسران اش را، که در مناطق قبایلی پاکستان به سر می برد، به ابت آباد، انتقال دهد، زیرا مسیر راه برای انتقال وی بی نهایت خطر ناک است.

پس از آن، بن لادن طی نامه ای به حمزه گفته است که از منطقۀ قبایلی به شهر کراچی برود و در روزی ابری به آنجا سفر کند—شاید تصور می کرد که سفر در روز ابری از حملۀ احتمالی طیاره های بدون سر نشین امریکایی که در منطقۀ قبایلی پاکستان افراد آن شبکه را هدف قرار می داد، جلوگیری گردد.

نگرانی در مورد دستگاه رد یابی

در نامه هایی که سال گذشته افشا شد، بن لادن در مورد نصب دستگاه رد یابی در بدن همسرش ابراز نگرانی کرده بود، زیرا همسر وی نزد داکتر در ایران، دندان خود را پر کرده بود. در آن نامه آمده است که طول دستگاه رد یابی به اندازۀ دانۀ گندم است، اما بسیار نازک و صاف است.

در نامۀ دیگر، بن لادن ابراز خوش بینی کرده و در آن به "ناکامی ایالات متحده در عراق و افغانستان" اشاره کرده است.

حتی در نامه ای به خواهرش، ام عبدالرحمان بن لادن، گفته است که به زودی قادر خواهد شد تا او را از نزدیک بیبیند.

در این نامه بن لادن به نقل از رسانه ها به خواهرش گفته است که باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، گفته است که قوای امریکایی را تا شش ماه آینده از افغانستان بیرون خواهد کرد و در چنین شرایط، "حرکات ما" آسانتر خواهد شد.

در نامه ای به ابو صالح،رهبر جنبش المغرب اسلامی وابسته به القاعده، بن لادن خطاب به آنعده از پیروان اش که مجرد استند نوشته است که اگر جنگجویان بدون همسر استند، "در چنین شرایط می توانند خود ارضایی یا استمنا کنند" و وی به این کار، اعتراض ندارد.

نامه های افشا شدۀ بن لادن در عین حال نشان می دهد که با وجود عدم دسترسی به انترنت، رهبر پیشین القاعده با شبکه اش به صورت کل به تماس بوده است.

XS
SM
MD
LG