لینک های دسترسی

Breaking News

گزارش‌های ضد و نقیض در بارۀ سقوط یک طیاره در غزنی


با آنکه معاون ریاست جمهوری و وزارت داخلۀ افغانستان از سقوط یک طیارۀ مسافربری ملکی در مربوطات ولایت غزنی خبر داده است، ادارۀ هوانوردی ملکی این کشور رخداد هرگونه سانحه هوایی ملی را رد کرده است.

اداره هوانوردی ملکی افغانستان با نشر اعلامیه‌ای گزارش‌های نشر شده در پیوند به سقوط یک طیاره مسافربری را رد کرده و گفته است که تا اکنون "هیچ موردی" از سانحه هوایی ملکی در این کشور صورت نگرفته است.

در این اعلامیه آمده است: "تمام طیارات شرکت هوایی آریانا و نیز شرکت کام ایر با مرکز در تماس بوده و "از فعالیت شان اطمینان داده اند".

این اداره افزوده است: "اداره هوانوردی موضوع سانحه هوایی در ولایت غزنی را جدا تعقیب می‌نماید و به محض دریافت معلومات با مردم و رسانه‌ها شریک ساخته خواهد شد."

این در حالی است که سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان که در یک نشستی صحبت می‌کرد "سقوط یک طیاره مسافربری شرکت هوایی آریانا" را در ولایت غزنی تایید کرد.

آقای دانش ضمن ابراز غم شریکی با خانواده‌های قربانیان گفت که این سانحه هوایی تلفاتی در پی دارد؛ اما شمار دقیق آن تا اکنون روشن نشده است.

در همین حال، نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان به صدای امریکا گفت که یک هلیکوپتر شرکت هوایی آریانا حوالی ساعت ۱:۳۰ دقیقه بعد از ظهر روز دوشنبه ۲۷ جنوری ( هفتم دلو) در ولسوالی ده یک ولایت غزنی سقوط کرده است.

با آنهم او گفت که این گزارش‌ها ابتدایی است و تا اکنون جزییاتی در مورد تلفات این سانحه در دست نیست.

مقام‌های امنیتی ولایت غزنی نیز سقوط یک طیاره را در مربوطات آن ولایت تایید کرده اند.

خالد وردک، فرمانده پولیس غزنی به صدای امریکا گفت که طیارۀ یاد شده مربوط "شرکت هوایی آریانا" بوده و به گفتۀ وی "در ساحۀ زیر کنترول طالبان" سقوط کرده است.

خبرگزاری فرانس پرس از قول یک سخنگوی طالبان گزارش داده است که آن گروه در مورد خبر سانحۀ هوایی تحقیق می‌کند، اما سخنگوی طالبان جزییاتی در این مورد ارایه نکرده است.

شرکت هوایی آریانا نیز در یک پیام کوتاه در صفحۀ رسمی فیسبوک خبر سقوط طیارۀ آن شرکت را رد کرده است.

شرکت آریانا نگاشته است: "خبری که مبنی بر سقوط یک فروند طیاره د آریانا افغان هوایی شرکت در تعداد از رسانه ها نشر گردیده حقیقت نداشته، تمامی پرواز های د آریانا افغان هوای شرکت به شکل نورمال انجام شده است."

XS
SM
MD
LG