لینک های دسترسی

Breaking News

مکرون در تماس تلیفونی با رییسی از توقف مذاکرات هسته‌ای انتقاد کرد


امانویل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه، روز شنبه ۲۳ جولای (اول اسد) در یک تماس تلیفونی با همتای ایرانی خود از توقف مذاکرات هسته‌ای انتقاد کرده و گفت که احیای این توافقنامه "هنوز هم ممکن است"، اما به گفتۀ وی باید به زودی اتفاق بیافتد.

براساس بیانیهٔ ریاست جمهوری فرانسه، آقای مکرون از عدم پیشرفت مذاکرات ایران با قدرت‌های جهان از جمله ایالات متحده ابراز ناامیدی کرده و بر لزوم بازگشت ایران به توافق و اجرای تعهدات هسته‌ای از جانب ایران تاکید کرد.

تماس تلیفونی رهبر فرانسه با ابراهیم رییسی، رییس جمهور ایران، در حالی صورت می‌گیرد که ایران و ایالات متحده تقریباً از یک سال به این‌سو در ویانا، پایتخت اتریش، در مذاکرات غیرمستقیم دخیل بوده اند تا توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت‌های جهان— ایالات متحده، روسیه، بریتانیا، چین، فرانسه و آلمان—احیا شود. اما این مذاکرات در ماه مارچ متوقف شد و از آن بعد، با بن بست مواجه بوده است.

قطر در ماه جون مذاکرات غیرمستقیم بین ایالات متحده و ایران را در تلاش برای از سرگیری تماس‌های دپلوماتیک در ویانا میزبانی کرد، اما مذاکرات پس از دو روز بدون پیشرفت پایان یافت.

رییس جمهور ایران در این تماس تلیفونی که دو ساعت دوام کرد اقدامات و مواضع امریکا و کشورهای اروپایی را محکوم کرد. او گفت: "صدور قطعنامه در آژانس انرژی اتمی اقدامی بحران‌ساز و با هدف ایجاد فشار علیه ملت ایران بود که موجب ضربه زدن به اعتماد سیاسی است."

این در حالی است که کمال خرازی، مشاور ارشد علی خامنه‌ای، رهبر ایران،‌ روز یکشنبه ۱۷ جولای (۲۶ سرطان) گفت که تهران از لحاظ تخنیکی "قادر به ساخت بم هسته‌ای" است، اما به گفتۀ این مقام ایرانی، ایران تا هنوز تصمیم نگرفته است که آیا این بم را بسازد یا نه.

مقام‌های غربی قبل از این نیز چندین بار گفته اند که مذاکرات قدرت‌های بزرگ با ایران فقط چند هفته فرصت دارد تا به نتیجه برسد.

احیای توافق هسته‌ای ایران هنوز هم به خاطر چند موضوع عمده از جمله تقاضای تهران از واشنگتن برای لغو تعزیرات علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، چالش برانگیز شده است.

دونالد ترمپ،‌ رییس جمهور پیشین ایالات متحده، در ماه می ۲۰۱۸ میلادی به طور یک‌جانبه از این توافق بیرون شد و به تدریج تعزیرات شدید اقتصادی را بر ایران وضع کرد.

به تعقیب آن، ایران نیز از تعهدات توافق هسته‌ای خود را عقب کشید و غنی سازی یورانیم را از سر گرفت.

ایران همواره ادعا کرده است که برنامۀ غنی سازی یورانیم آن کشور غیرنظامی بوده و هدف آن تولید انرژی است. تهران همچنان گفته است که اگر تعزیراتی که از سوی ایالات متحده وضع شده است، لغو گردد، دو باره بر تعهد توافق هسته‌ای بر خواهد گشت.

خبرگزاری فرانس پرس نگاشته است که آقای مکرون در این تماس تلیفونی، خواستار آزادی چهار فرانسوی زندانی در ایران نیز شد.

در تهیهٔ این مطلب از گزارش‌های فرانس پرس و ایرنا استفاده شده است.
XS
SM
MD
LG