لینک های دسترسی

Breaking News

رییس جمهور فرانسه به رهبران لبنان هشدار داد 


امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه به رهبران سیاسی لبنان هشدار داده است که اگر آنان نتوانند در جریان سه ماه آینده اصلاحات را در لبنان ایجاد کنند، با خطر تحریم‌ها روبرو خواهند شد.

آقای مکرون که در کمتر از یک ماه گذشته، برای دومین بار به لبنان سفر می‌کند در یک مصاحبه گفته است که نظام کنونی لبنان "آخرین فرصت" را دارد تا اصلاحات را ایجاد کند.

رییس جمهور فرانسه گفته است که از رهبران لبنان خواستار "تعهدات قابل اعتبار" و ایجاد یک "میکانیزم مقتضی پیگیری‌ کننده" است. او همچنین گفته است که برگزاری انتخابات پارلمانی در جریان شش ماه تا یک‌سال نیز یکی از خواست‌هایش از رهبران لبنان است.

امانویل مکرون در مصاحبه با رسانۀ پولیتیکو گفته است که اگر رهبران لبنان نتوانند مسیر جاری کشورشان را در سه ماه آینده تغییر دهند، اقدامات توبیخی بر حکومت اعمال خواهد شد که نپرداختن بسته های نجات بخش مالی و تحریمات بر زعیمان حاکم شامل آن خواهد بود.

سیاستمداران لبنانی، که شماری از آنان جنگ سالاران پیشین اند، زیر فشار فزاینده به خاطر ایجاد اصلاحات و نجات کشورشان از بحران شدید اقتصادی و تنش‌های فرقه‌ای و حزبی قرارا دارند.

ساعاتی پیش از ورود آقای مکرون به بیروت، مصطفی ادیب به عنوان سرپرست صدارت، مامور تشکیل کابینۀ جدید لبنان شد.

در پی انفجار بیروت که منجر به کشته شدن نزدیک به ۲۰۰ نفر و زخمی شدن بیش از ۶۰۰۰ نفر دیگر شد، مردم در لبنان تظاهرات کرده و حکومت حسن دیاب، صدر اعظم پیشین آن کشور را مجبور به استعفا کردند.

آقای مکرون هشدار داده است که بدون تشکیل حکومت جدید و ایجاد اصلاحات اساسی، کمک‌های جهانی برای لبنان که در کنفرانس سال ۲۰۱۸ در پاریس وعده شده بود، پرداخته نخواهد شد.

بحران اقتصادی موجود در لبنان ریشه در فساد اداری دیرینه در آن کشور دارد که از چند دهه به اینسو جریان داشته و لبنان را به یکی از مقروض‌ترین کشورهای جهان مبدل کرده است.

رییس جمهور فرانسه با اشاره به فساد اداری و بحران مالی در بانک مرکزی لبنان گفت: "امروز همه چیز متوقف شده است و لبنان نمی‌تواند خود را تمویل کند...به نظر می‌رسد که جریان پول به مسیر دیگری منحرف شده است. پس نیاز داریم که آمار حقیقی را بدانیم تا اقدامات عدلی و قضایی روی دست گرفته شود".

XS
SM
MD
LG