لینک های دسترسی

Breaking News

نظامیان مالی: از تلاش 'کودتا' جلوگیری شد


شماری از نظامیان مالی

نظامیان مالی روز دوشنبه ۱۶ می (۲۶ ثور) ادعا کردند که از کودتایی جلوگیری کرده اند که به گفتۀ آنان شماری از افسران با حمایت ''یکی از کشور غربی'' در تلاش راه اندازی آن بودند.

در اعلامیهٔ نظامیان مالی که از طریق تلویزیون دولتی آن کشور نشر شده،‌ آمده است که "گروه کوچک ضد ترقی مالی و افسران پایین رتبه در شب‌های یازدهم و دوازدهم می قصد کودتا را داشتند."

در این اعلامیه ادعا شده است که "این سربازان از سوی یک دولت غربی حمایت می‌شدند" اما در این اعلامیه جزییاتی در مورد قصد کودتا ارایه نشده و مشخص نشده است که چه چیزی رخ داده است.

بر اساس این اعلامیه، شماری از افرادیکه قصد کودتا را داشتند،‌ دستگیر شده اند و افراد بازداشت شده به قانون و عدالت سپرده خواهند شد. اما در مورد هویت و محل نگهداشت افراد توقیف چیزی بیان نشده است.

نظامیان مالی گفته اند که پوسته‌های امنیتی در اطراف باماکو، پایتخت مالی، و سرحدات آن کشور تقویت شده است.

یک نظامی مالی که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، گفته است که نزدیک به ۱۰ نفر دستگیر شده و تلاش برای دستگیری سایر افراد ادامه دارد.

بر اساس اعلامیهٔ حکومت مالی، "همه اقدامات لازم" برای تحقیق و پیدا کردن شرکای کودتا روی دست گرفته شده است.

تا قبل از اعلام نظامیان مبنی بر دفع کودتا،‌ تا شام دوشنبه به وقت محل،‌ هیچ نشانه‌ای از تلاش برای کودتا در مالی مشاهده نشده بود.

مالی از اگست ۲۰۲۰ میلادی به این سو، تا حال شاهد دو کودتا بوده است. ابراهیم ابوبکر کیتا، رییس جمهور انتخابی مالی، به تاریخ ۱۸ اگست ۲۰۲۰ توسط نظامیان آن کشور دستگیر و ظاهراً مجبور به استعفا شد.

مالی که در غرب افریقا موقعیت دارد از سال ۲۰۱۲ میلادی به این سو با شورشیان اسلامگرای وابسته به القاعده و داعش درگیری جنگ است. اغلب این درگیری‌ها در مناطق شمالی و مرکزی مالی رخ داده است.این جنگ‌ها در کشور‌های همسایهٔ نایجر و بورکینافاسو نیز گسترش یافته است.

حکومت مالی که زیر سلطهٔ نظامیان قرار دارد،‌ مشارکت سنتی خود را با فرانسه قطع کرده و در جنگ بر ضد اسلامگرایان با روسیه نزدیک شده است.

حکومت نظامی مالی تعهد کرده بود که تا فبروری ۲۰۲۲ میلادی قدرت را برای غیر نظامیان برگرداند، اما تا کنون به این تعهد عمل نکرده و به این خاطر با تحریم‌هایی نیز روبروشده است.

XS
SM
MD
LG