لینک های دسترسی

Breaking News

پمپیو: امریکا شورش در مالی را به شدت محکوم می‌کند


مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا گفته است که واشنگتن "شورش" در مالی را به شدت محکوم می‌کند.

ابراهیم ابوبکر کیتا، رییس جمهور مالی روز سه شنبه ۱۸ اگست (۲۸ اسد) توسط نظامیان شورشی اردوی آن کشور دستگیر و ظاهراً مجبور به استعفا شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای کیتا در یک سخنرانی کوتاه که از تلویزیون دولتی مالی پخش شد، از سمت خود استعفا کرد و پارلمان کشور را نیز منحل اعلام کرد.

وزیر خارجۀ ایالات متحده یک روز پس از این رویداد از همه طرف‌های سیاسی و نظامی در مالی خواست تا در راستای ایجاد یک حکومت مبنی بر قانون اساسی کار کنند.

آقای پمپیو با نشر اعلامیه‌ای گفت: "همه ‌طرف‌های دخیل در مالی را ترغیب می‌کنیم تا با احترام به حق آزادی بیان و برگزاری اجتماعات صلح آمیز برای مردم مالی، وارد گفتگوی مسالمت‌آمیز شوند و خشونت را رد کنند."

حکومت مالی به رهبری آقای کیتا که در سال ۲۰۱۸ برای بار دوم به صفت رییس جمهور انتخاب شد، در ماه‌های اخیر با اعتراضات گسترده به خاطر "فساد اداری، مدیریت نادرست اقتصادی و خشونت فزایندۀ اجتماعی" روبرو بوده است.

معترضان ضد حکومت در ماه‌های اخیر خواستار استعفای رییس جمهور کیتا شده بودند.

ملل متحد، اتحادیۀ افریقا و فرانسه که در مالی پایگاه نظامی دارد، نیز شورش در مالی را محکوم کرده و سرمنشی ملل متحد خواستار رهایی بدون قید و شرط رییس جمهور کیتا شده است.

XS
SM
MD
LG