لینک های دسترسی

Breaking News

مارادونا، ستارۀ مشهور فوتبال ارجنتاین درگذشت


دییگو ارماندو مارادونا، ستارۀ مشهور فوتبال ارجنتاین و جهان در اثر حملۀ قلبی به سن ۶۰ سالگی درگذشت.

البرتو فرناندز، رییس جمهور ارجنتاین روز چهارشنبه ۲۵ نومبر (پنجم قوس) اندکی پس از نشر خبر مرگ این اسطورۀ فوتبال سه روز عزای ملی را اعلام کرد.

مارادونا در اوایل ماه نومبر به دلیل بندش یک رگ مغزش توسط لختۀ خون، عملیات جراحی مغز را موفقانه سپری کرد و حدود دو هفته پیش از شفاخانه رخصت شده بود.

رسانه‌های ارجنتاینی صبح چهارشنبه گزارش داده بودند که وضعیت صحی مارادونا رو به وخامت گذاشته و وی در منزلش در بونیس آیریس زیر درمان قرار دارد.

مارادونا برای چندین سال کپتان تیم ملی فوتبال ارجنتاین بود
مارادونا برای چندین سال کپتان تیم ملی فوتبال ارجنتاین بود

زندگی این ستارۀ کم نظیر جهان فوتبال با فراز و فرودهای فراوانی به همراه بوده است و بر بنیاد برخی گزارش‌ها او در آخرین سال‌های عمرش به دلیل وابستگی به الکول زیر درمان قرار داشت.

اوج شهرت مارادونا با جام جهانی ۱۹۸۶ مکسیکو هم زمان بود. در آن سال‌ که مارادونا کپتان تیم ملی ارجنتاین بود، با نمایش بازی تاریخی و به یاد ماندنی لقب قهرمانی جام جهانی را برای کشورش کمایی کرد.

در بازی نهایی جام جهانی ۱۹۸۶که ارجنتاین در مقابل آلمان غرب به مصاف رفته بود، مارادونا گول‌های تاریخی را به ثمر رساند که تا هنوز هم زبانزد علاقمندان فوتبال است. بازی جالب مارادونا در رقابت نیمه‌نهایی این جام در برابر بلجیم نیز تاریخی و ماندگار است.

استقبال مارادونا از تیم ملی ارجنتاین در رقابت با تیم ملی هالند
استقبال مارادونا از تیم ملی ارجنتاین در رقابت با تیم ملی هالند

دییگو مارادونا پیش از پیوستن به تیم بارسلونا و سپس ناپولی، در تیم بوکا جونیرز ارجنتاین بازی می‌کرد. در زمانیکه وی برای ناپولی بازی می‌کرد این تیم دو بار لقب قهرمانی ایتالیا و اروپا را از آن خود کرد.

با حضور در چهار جام جهانی و شرکت در ۹۱ مسابقۀ ملی، مارادونا ۳۴ گول را برای ارجنتاین به ثمر رساند.

در جام جهانی ۱۹۹۴ ایالات متحده نیز دییگو مارادونا به صفت کپتان تیم ملی ارجنتاین حضور یافت، اما به دلیل استعمال مواد ممنوعۀ افیدرین از تیم اخراج و به کشورش برگردانده شد.

پلی و مارادونا در مراسم افتتاحیۀ جام قهرمانان اروپا سال ۲۰۱۶
پلی و مارادونا در مراسم افتتاحیۀ جام قهرمانان اروپا سال ۲۰۱۶

در نیمۀ نخست حیات مسلکی خود، مارادونا با مشکل اعتیاد به کوکایین دست و پنجه نرم کرد و در سال ۱۹۹۱ به خاطر آزمایش مثبت استعمال مخدرات برای ۱۵ ماه از حضور در رقابت های ورزشی فوتبال محروم شد.

مارادونا در سال ۱۹۹۷ و در ۳۷مین سالروز تولدش، بازنشستگی از فوتبال حرفه‌ای را اعلام کرد. سپس، دو بار برای مربی‌گری فوتبال تلاش کرد اما دستآورد چندانی نداشت.

در سال ۲۰۰۰ فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) نظرپرسی را در مورد بازیکن قرن فوتبال راه اندازی کرد که در آن مارادونا با گرفتن ۵۴ درصد آرا در صدر قرار گرفت و پلی با ۱۸ درصد آرا دوم بود، اما فیفا هر دوی آنان را برندۀ مشترک مقام نخست اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG