لینک های دسترسی

Breaking News

راه پیمایی به حمایت از آتش بس در سه شهر افغانستان


هواداران و اعضای نهاد موسوم به حرکت مردمی برای صلح، راه پیمایی را برای حمایت از صلح در جلال‌آباد، خوست و کندهار راه‌اندازی کردند.

در راه پیمایی که توسط نهاد "حرکت مردمی برای صلح"، تنظیم شده بود، معترضان مدت دو ساعت در دو کیلومتر جاده عمومی شهر جلال آباد را پیاده طی کردند.

اشتراک کنندگان راه پیمایی از طرفین جنگ خواستار آتش بس عاجل و دایمی شده و تأکید کردند که هردو طرف (دولت و طالبان مسلح) به آغاز مذاکرات صلح تلاش کنند.

مسعود صافی، یکی از قربانیان جنگ و اشتراک‌کنندۀ راه پیمایی گفت که اکنون نسبت به هرکار دیگر، نیازی بیشتر به صلح دارند؛ زیرا ناگذیر هستند برای آوردن صلح، به در هردو جانب سر بزنند.

صافی گفت که هواداران شان از ولایت هلمند وارد ننگرهار شدند و می‌خواهند که پیام صلح را از شهرها به ولسوالی‌ها گسترش دهند، قریه به قریه بروند و به طرفین جنگ نیاز و ضرورت صلح را گوشزد کنند

آقای صافی گفت: "در کل هدف ما تأمین صلح و پایان بخشیدن جنگ در همه افغانستان است، ما آتش‌بس می‌خواهیم، تا زمانی که گفتگوهای صلح نتیجه می‌دهند، ما از طرفین جنگ می‌خواهیم که آتش‌بس کنند، ما را جنگ خیلی صدمه زده، از تعلیم محروم هستیم، اقتصاد ما ضربه دیده و اطفال ما بی‌سرنوشت هستند".

در این مظاهره اکثر قربانیان جنگ و کودکان یتیم شرکت داشتند و با حمل شعارهای صلح، تأکید کردند که از جنگ خسته شده اند.

بشیر یکی از این کودکان گفت: "ما صلح می‌خواهیم، از دولت تقاضا داریم که با طالبان و دیگران بنشینند و صلح را حتمی بسازند، به همین منظور اینجا تجمع کردیم، چهل سال شد که در افغانستان درد و فریاد است، دیگر باید به این پایان بخشیده شود و ما در افغانستان صلح می‌خواهیم".

آنان می‌خواهند که چندی بعد برای انتقال پیام صلح به طرفین درگیر، وارد ولسوالی‌های ناامن شوند.

عترضان از طرفین جنگ و ایالات متحده امریکا با عذز خواستند تا گفتگوهای صلح را حتمی کنند.

نیروهای امنیتی افغان، با اتخاذ تدابیر شدید امنیتی مظاهره کنندگان، به کسانی بیرون از راه پیمایی، اجازه ورود به صف مظاهره چیان را نمی‌دادند.

بر اساس گزارش‌های خبرنگاران صدای امریکا، شهرهای کندهار و خوست نیز شاهد تظاهرات مشابه بود و معترضان شعارهایی را به حمایت از تأمین آتش‌بس میان جوانب درگیر سر می‌دادند.

XS
SM
MD
LG