لینک های دسترسی

Breaking News

'گذشتۀ ناتمام'؛ فلم مستند جدید مریم غنی


مریم غنی میگوید تلاش ها برآن است تا محتوای تصویری آرشیف افغان فلم دیجیتالی ساخته شود
مریم غنی میگوید تلاش ها برآن است تا محتوای تصویری آرشیف افغان فلم دیجیتالی ساخته شود

فلم مستند "گذشتهٔ ناتمام" (What We Left Unfinished) به کارگردانی مریم غنی، دختر محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان و لطیف احمدی، فلم‌ساز مشهور افغان این هفته در جشنواره بین‌المللی شهر سانفرانسیسکو به نمایش گذاشته شد.

این مستند که در مورد صنعت فلم‌سازی افغانستان از دهه ۷۰ تا ۹۰ میلادی است، نگاهی دارد به پنج فلمی که بین سال‌های ۱۹۷۸ تا ۱۹۹۲ فلمبرداری شده اما پروژه‌هایشان هرگز به پایان نرسید.

خانم غنی می‌گوید که این فلم را با استناد به مواد تصویری که در آرشیف افغان فلم موجود است، تهیه کرده است.

مریم غنی که در رشته فلمسازی درس خوانده است، می‌گوید با قراردادی که داشت توانسته است به آرشیف "افغان فلم" دسترسی پیدا کند و این فلم را بسازد.

مریم غنی اضافه نمود با آنکه دسترسی به مواد تصویری آرشیف افغان فلم که اکنون در اداره ارگ ریاست جمهوری قرار دارد، کار دشوار است، اما علاقمندان حفظ آثار گذشتهٔ سینمای افغانستان می‌ توانند از راه‌های مختلف برای دیجیتالی شدن این مواد تصویری کمک کنند.

در فلم مستند "گذشتهٔ ناتمام"، صحنه‌ های مختلف از چندین فلم نیمه‌کارۀ افغانستان دیده می‌ شود که قبلا در رسانه ها به نشر نرسیده بودند.

در این مستند از چند موضوع مختلف اجتماعی گرفته تا جنگ استخباراتی با پاکستان، قاچاق مواد مخدر، و نبرد با گروه‌ های مجاهدین استناد شده است. مریم غنی می ‌گوید ساخت "گذشتهٔ ناتمام"، گامی است برای ارایه شناخت دقیق ‌تر از یک دورهٔ مهم تاریخ سینما در افغانستان.

او میگوید: "در زمان رژیم کمونیستی در افغانستان، فلمسازان توان تولید فلم های زیادی را داشتند چون به منابع دولتی دسترسی داشتند. اما در عین حال، کار فلمسازی با محدودیت های روبرو بود و در زمان اشغال شوروی سابق سانسور زیاد وجود داشت."

در این فلم روایت افرادی گنجانیده شده است که در رژیم‌های کمونیستی روی صنعت فیلمسازی زیاد سرمایه گذاری کرده بودند اما برخی از محتوای فلم های آنها بخاطر عدم هماهنگی با سیاست های رژیم آن زمان از نشر باز مانده بود.

بخشی از این فلم، حفیظ الله امین، نخست وزیر وقت افغانستان را نشان میدهد که در فلمی نقش بازی کرده است.

XS
SM
MD
LG