لینک های دسترسی

Breaking News

گلوله باری در یک مکتب در امریکا ۲۱ کشته برجا گذاشت


یک نوجوان ۱۸ ساله روز سه شنبه ۲۴ می (سوم جوزا) با سلاح وارد یک مکتب ابتداییه در ایالت تکزاس شد و گلوله باری کرد که در اثر آن، ۱۹ کودک و دو بزرگسال کشته شدند.

گرگ ابوت،‌ والی تکزاس، در یک کنفرانس خبری گفت که مهاجم سالوادور راموس نام دارد که در اثر گلوله باری متقابل توسط پولیس کشته شده است،‌ اما در مورد چگونگی کشته شدن مهاجم مظنون جزییات ارایه نکرد.

قبل بر این، پولیس محلی گفته بود که مهاجم مظنون پس از گلوله باری توقیف شده است.

در جریان درگیری، دو پولیس نیز زخمی شده اند، اما والی تکزاس گفته است که زخم های آنان شدید نیست.

این حمله در مکتب متوسطهٔ راب واقع در منطقه یووالدی (Uvalde) در نزدیکی سرحد با مکسیکو رخ داده است. این مکتب بیش از ۵۰۰ شاگرد دارد که اکثر دانش آموزان آن اسپانیایی زبان‌ها اند.

این مرگبارترین گلوله باری دسته جمعی در سال روان میلادی در ایالات متحده می‌باشد.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، در واکنش به این حملهٔ مرگبار گفته است که کشورش نیاز دارد تا در برابر لابی حمل سلاح ایستادگی کند. آقای بایدن گفت: "زمان عمل فرا رسیده است. ما می‌توانیم به مراتب کار بیشتر انجام بدهیم."

تد کروز، سناتور جمهوریخواه، این گلوله باری را هولناک خوانده و گفته است که با همسرش یکجا برای کودکان و خانواده های شان دعا می‌کند.

در ماه روان میلادی چندین گلوله‌باری مرگبار در ایالات متحده رخ داده است. در اثر گلوله‌باری در شهر بفلو در ایالت نیویارک که به تاریخ ۱۴ می (۲۴ ثور) صورت گرفت، کم از کم ۱۰ نفر کشته و سه نفر زخمی شدند. پولیس گفته است که مهاجم ۱۸ سالۀ سفیدپوست در داخل یک مغازۀ بزرگ بر مردم گلوله باری کرد.

خبرگزاری اسوشیتدپرس از قول مقام‌های پولیس نیویارک گزارش داد که انگیزۀ این حمله "افراطگرایی خشونتبار نژادی" بوده و مهاجم که از وی به نام "پیتون جندرون" یاد شده است، جریان حمله را به گونۀ زنده در انترنت پخش می‌کرد.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده که روز سه شنبه ۱۷ می (۲۷ ثور) خاطر ابراز تسلیت با خانواده‌های قربانیان این گلوله باری دسته جمعی به شهر بفلوی ایالت نیویارک رفته بود، خطاب به خانواده‌های قربانیان، مقام‌های محلی و عمله نجات گفت که روایت برتری سفید پوستان در امریکا حرف آخر را نخواهد زد.

رییس جمهور بایدن در جریان سفرش به بفلو گفت: "آنچه اینجا رخ داد، ساده و رک و راست است: تروریزم، تروریزم، تروریزم داخلی."

یک روز پس از حمله دسته جمعی در نیویارک،‌ در اثر گلوله باری یک مهاجم مسلح در یک کلیسا یک نفر کشته و چهار نفر دیگر به شدت زخمی شدند.مقامات گفتند که این گلوله باری در کلیسای جنیوا پرسبایترین شهرک لاگونا وودس صورت گرفت.

مقام‌ها گفتند که مهاجم این حمله، دیوید چو، یک مهاجر ۶۸ سالۀ چینی‌تبار بود. به گفتهٔ مقام‌ها، انگیزۀ این گلوله باوری خشم و نفرت چو در برابر مردم تایوان بود. مقام ها گفته اند که همهٔ قربانیان این رویداد، بزرگسالان و بیشتر شان تایوانی‌تبار بودند.

بر اساس آمار آرشیف خشونت مسلحانه، از اول جنوری تا ۱۴ می سال روان ۲۱۲ گلوله‌باری دسته جمعی در امریکا ثبت شده است. آمار این آرشیف نشان می‌دهد که در این مدت در رویدادهای مختلف مسلحانه به شمول خودکشی با اسلحه کم از کم نزدیک به ۱۸ هزار نفر جان باخته اند.

در سال ۲۰۱۸ میلادی نیز در اثر گلوله باری مشابه در یک مکتب لیسه در شهر پارکلند ایالت فلوریدای امریکا ۱۷ نفر به شمول ۱۴ شاگرد و سه کارمند آن لیسه کشته و بیش از ۱۰ نفر دیگر زخمی شدند.

قبل بر آن، در سال ۲۰۱۲ میلادی، در مرگبارترین گلوله باری در مکتب سندی هوک واقع در ایالت کنتیکت، ۲۶ نفر به شمول ۲۰ کودک کشته شدند.

بر اساس قانون اساسی ایالات متحده، شهروندان این کشور حق داشتن و مالکیت اسلحه را دارند، اما این موضوع همواره یکی از مباحث داغ انتخاباتی و سیاسی در واشنگتن دی‌سی بوده است، زیرا سالانه هزاران نفر در اثر خشونت‌‌های مسلحانه در سراسر این کشور کشته و زخمی می‌شوند.

با وجود تکرر تلفات ناشی از گلوله باری‌ها در ایالت‌های مختلف امریکا، تلاش‌های متعددی در کانگرس ایالات متحده به هدف بهبود قوانین حمل سلاح در این کشور، با ناکامی مواجه شده است.

در تهیۀ این مطلب از گزارش خبرگزاری فرانس‌پرس استفاده و خبرگزاری رویترز استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG