لینک های دسترسی

Breaking News

پیکر استاد شپون به خاک سپرده شد


در مراسم تدفین مرحوم شپون، شماری از مقام‌های حکومتی حضور داشتند

پیکر استاد سعدالدین شپون صبح امروز جمعه از امریکا به کابل و سپس برای خاکسپاری به ولایت لغمان منتقل گردید که حوالی ساعت ۱۰:۳۰ قبل از ظهر بر اساس وصیت وی در ساحۀ سرخکان ولایت لغمان در کنار مقبره مرحوم پوهاند محمدحسن کاکر، دفن گردید.

در مراسم خاکسپاری، برعلاوۀ مقام‌های حکومتی، ده‌ها ادیب، نویسنده، شاعران و فرهنگیان حضور داشتند.

پیکر مرحوم استاد شپون با هلیکوپتر اردوی افغان به لغمان منتقل گردید که در مراسم جنازه برخی مقام‌های لغمان و ننگرهار، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ و مشاور رئیس جمهور نیز شرکت کرده بودند.

رسول باوری، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، وفات استاد شپون را به ملت افغانستان و فرهنگیان تسلیت گفت و افزود، استاد شپون در بین ادیبان افغان چهره‌ای بود که جای خالی وی تا سال‌ها پر نخواهد شد.

اسدالله غضنفر، مشاور فرهنگی رئیس جمهور گفت "راه شپون، ادبیات، فکر و دانش وی را در سال‌های متمادی مردم می‌آموزند و تعقیب خواهند کرد".

وزیر اکبر شپون، پسر استاد شپون نیز صحبت کرد و گفت "پدرم وصیت کرده بود که او را در خاک الفت دفن کنیم و دیگر این که یک کتاب را تکمیل کرده و گفت که آن را تا زمان وفاتش به کسی آشکار نسازیم و سپس آن را چاپ کنیم".

استاد سعدالدین شپون، اصلاً از ولسوالی خوگیانی ننگرهار بود؛ اما در سال‌ ۱۹۳۳ میلادی در ولایت کندز به دنیا آمد.

مرحوم شپون در ولایت کندز به دنیا آمد و تعلیمات ابتدایی خود را در مکتب ولسوالی خان آباد و تعلیمات متوسط و لیسه را در لیسۀ حبیبیۀ کابل به پایان رساند.

آقای شپون تحصیلات عالی خود را تا درجۀ ماستری در ایالات متحدۀ امریکا تکمیل کرد و به مدت ۱۷ سال در بخش پشتو رادیو صدای امریکا کار می‌کرد.

او به عمر ۸۴ سالگی به روز یکشنبه در امریکا درگذشت.

XS
SM
MD
LG