لینک های دسترسی

Breaking News

مطیع‌الله ویسا و دو فعال زن افغان نامزد دریافت جایزه سخاروف شدند


هانا نیومن عضو پارلمان اروپا گفته است که مطیع‌الله ویسا رییس "راه قلم" و حامی حق آموزش دختران و دو تن از زنان فعال حقوق زن افغانستان برای دریافت جایزه سخاروف در سال جاری نامزد شده اند.

خانم نیومن روز پنجشنبه ۱۴ سپتمبر (۲۳ سنبله) در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که دو نامزد دیگر این جایزه پرستو حکیم و مرضیه امیری اند.

او نگاشته است: "همه آنها از حملات طالبان متضرر شده اند، اما با وجود این، به کار خود ادامه داده اند".

جایزۀ حقوق بشر پارلمان اروپا که به نام جایزۀ سخاروف برای آزادی اندیشه نیز مشهور است از سال ۱۹۸۸ به اینسو، همه ساله از سوی پارلمان اروپا به افراد یا سازمان‌هایی داده می‌شود که از حقوق بشر و آزادی‌های بنیادی بشری دفاع می‌کنند.

جایزۀ معتبر جهانی سخاورف به بزرگداشت از اندری دیمیترویچ سخاروف، فزیکدان و فعال روسی ملقب به "پدر بم هسته‌ای روسیه" نام نهاده شده است.

ساخاروف در دهه ۱۹۸۰ صدای خود را علیه حاکمان مستبد اتحاد جماهیر شوروی سابق بلند کرد و در جریان تهاجم نظامی اتحاد جماهیر شوروی سابق در افغانستان در برابر سیاست‌های این کشور ایستاد.

نیومن گفت که این سه فعال افغان از سوی او و پنجاه تن از اعضای پارلمان اروپا نامزد دریافت این جایزه شده اند.

او افزود:‌ "آنها مکاتب مخفی را سازماندهی کردند، به مناطق دوردست سفر کردند و از راه دور آموزش دادند. بسیاری از فعالان تعلیم و تربیه افغانستان در برابر حملات طالبان بر تعلیم و تربیه مقاومت کرده اند. بیش از پنجاه عضو پارلمان اروپا، از جمله پیترز و من، تصمیم گرفتیم سه تن از این فعالان را برای جایزه ساخاروف ۲۰۲۳ معرفی کنیم".

این عضو پارلمان اتحادیه اروپا همچنان در مورد فعالیت این سه نامزد افغان برای دریافت جایزه سخاروف معلومات داده و گفته است که پرستو حکیم چندین مکتب مخفی برای تحصیل دختران در افغانستان ساخته است که هنوز از طریق سازمان خود آنها را اداره می‌کند.

همچنان به گفتۀ نیومن، مرضیه امیری یک مکتب مخفی نیز برای دختران ایجاد کرده و در هنگام خروج از افغانستان دوره‌های آنلاین برای دختران را از طریق انترنت برگزار کرده است.

این دو حامی حقوق آموزش زنان و دختران در حال حاضر در خارج از افغانستان زندگی می‌کنند.

اما نیومن در مورد مطیع‌الله ویسا گفت که او سال‌ها تلاش کرده تا معارف را در مناطق دورافتاده گسترش دهد و اکنون پنج ماه است که به جرم تعلیم کودکان در نزد طالبان زندانی است.

مطیع‌الله ویسا به تاریخ ۲۷ مارچ هنگام بازگشت از مسجد "ویس قرنی" به سوی منزل در منطقه خوشحال خان از مربوطات حوزه پنجم امنیتی شهر کابل توسط استخبارات گروه طالبان بازداشت شد.

حکومت طالبان دلیل بازداشت ویسا را فعالیت‌های "برخلاف نظام و اقدامات خودسرانه" بیان کرده است.

گروه

XS
SM
MD
LG