لینک های دسترسی

Breaking News

متیس مسمومیت جاسوس پیشین را تلاش روسیه برای "قتل" خواند


وزیر دفاع ایالات متحده مسموم کردن یک جاسوس دوجانبه پیشین روس و دخترش را در بریتانیا "تلاش برای قتل" توسط دولت روسیه خواند.

جیم متیس روز سه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در وزارت دفاع امریکا گفت که حمله چهارم مارچ نشان داد که روسیه به طور کاملاً روشن از عامل تخریب کنندۀ عصب استفاده کرده است.

آقای متیس تاکید کرد که این اقدام روسیه موجی را در جهان برای اخراج دیپلومات‌های آن کشور، به راه انداخت.

وزیردفاع روسیه همچنین این نکته را یادآوری کرد که سوء قصد به جان سرگی اسکریپال و دخترش جولیا در شهر سالزبوری بریتانیا، نخستین مورد استفاده از گاز تخریب کنندۀ عصب در اروپا پس از جنگ جهانی دوم است.

لندن می‌گوید مسکو از یک عامل عصبی (گاز تخریب کنندۀ عصب)، که در امور نظامی کاربرد دارد و در دوران اتحاد جماهیر شوروی سابق در روسیه ساخته می‌شد، برای مسموم کردن این دو نفر استفاده کرده است.

روسیه ضمن رد این اتهام، برای همکاری خواستار دسترسی به نمونه‌ گاز اعصاب مورد اشاره شده است. اما با فرا رسیدن مهلت تعیین شدۀ لندن و عدم دریافت توضیح روسیه، لندن ۲۳ دیپلومات‌ روس را اخراج کرد.

ایالات متحده و برخی دیگر از کشورهای اروپایی نیز در حمایت از بریتانیا، دستور اخراج شماری از دیپلومات‌های روسیه را در خاک خود صادر کردند. روسیه گفته است دست به عمل متقابل خواهد زد.

جیم متیس در بخش دیگری از اظهارات امروز خود گفت، تکذیب اینگونه اقدامات بخشی از الگوی رفتاری روسیه است که رئیس جمهور آن کشور ظاهراً معتقد است می‌توان به راحتی انکار کرد.

آقای متیس با اشاره به اخراج برخی از اعضای هیات روسی مرتبط با سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل گفت که مسکو فرصت مشارکت با اروپا را داشت، اما مسیر دیگری را انتخاب کرد.

منشی عمومی ناتو صبح سه‌شنبه از اخراج هفت عضو هیات ناظر روسیه در آن اتحادیه نظامی غربی، عدم صدور مجوز برای سه عضو دیگر و در نتیجه محدود شدن روابط مسکو با ناتو خبر داده بود.

روابط روسیه و غرب از چند سال پیش به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل بین المللی، مانند بحران در اوکراین، جنگ سوریه و دخالت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده امریکا، رو به تیرگی گراییده است.

XS
SM
MD
LG