لینک های دسترسی

کارگران افغان کار میخواهند


درین مظاهره که از سوی اتحادیه ملی کارگران افغانستان سازماندهی شده بود صدها تن از کارگران افغان شرکت نموده بودند

امروز اول ماه می است روز بین المللی کارگر. کارگران افغان هم همانند سایر کارگران جهان با سازماندهی یک مظاهره کلان در شهر کابل ازین روز جهانی تجلیل کردند .

درین مظاهره که از سوی اتحادیه ملی کارگران افغانستان سازماندهی شده بود صدها تن از کارگران افغان ( شامل گارگر زن و مرد ) شرکت نموده بودند و از حکومت مطالبه کردند که در قسمت تحفظ و اعاده حقوق شان که در قانون اساسی کشور مسجل میباشد همکاری نماید.

این کارگران شعارهای را حمل میکردند که در آن نوشته شده بود " کارگران افغان کار و بیمه صحت میخواهند."

خانم نجیبه علیزی، رییس اتحادیه کارگران وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی، در گفتگو با رادیو آشنای صدای امریکا گفت بخاطر نبود کار درکشور کارگران افغان در جستجوی کار به بیرون کشور میروند و از خارج یا جسد بی جان شان آورده میشود و یا معتاد به مواد مخدر به کشور برمیگردد و یا هم رد مرز میشوند.

او گفت " اکثریت باشنده گان کار ندارند و از بیکاری خسته شده اند و در مقابل کار خود مزد مناسب و عادلانه می طلبد و برای کار کار خانه میخواهد".

در مورد تعداد کارگران و میزان بیکاری در افغانستان ارقام دقیق وجود ندارد اما مقامات و منابع در وزارت کارو امور اجتماعی، شهدا و معلولین به گونه ای تخمینی میگویند که حدود هفت ملیون نفر در کشور به کار نیاز دارند که ازین جمله دونیم ملیون تن مطلق بیکار اند .

علی افتخاری سخنگوی وزارت کار وامور اجتماعی به صدای امریکا گفت که وزارت در کنار مساعی همیشه گی اش دست به یک رشته اقدامات هم زده است که در کوتاه مدت و دراز مدت به مشکلات کارگران راه حل دریافت شود.

بقول آقای افتخاری تلاشها برای کوتاه مدت اینست که با شماری از کشورها که به کارگر نیاز دارند داخل مفاهمه و گفتگو هستیم و قرار است با کشور عربستان سعودی و امارات متحده عربی به زودی قرارداد ها امضا شود که یک راه حل کوتاه مدت محسوب میشود و برای بلند مدت تلاش میشود که نهاد اقتصادی در داخل کشور تقویت گردد تا ظرفیتها بالا برده شود و این کار به زمان نیاز دارد.

وضعیت کار و کارگر و همچنان میزان بیکاری در کشور زمانی بحرانی شده است که نیروهای بین المللی در سال گذشته از کشور به شکل تدریجی بیرون شدند و با کاهش نیروهای بین المللی از افغانستان موسسات و شرکت ها که با نیروهای بین المللی به عنوان قراردادی کار میکردند شغل خود را ازدست دادند و برای کارگران عادی افغان هم زمینه کار ازمیان رفت و بیکاری به عنوان یک معضل کلان مملکت مطرح است.

  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG