لینک های دسترسی

Breaking News

قانونگذاران امریکایی: دالر بیشتر در افغانستان حیف نکنید


والتر جونس و جان گرمندی با شش عضو دیگر مجلس نمایندگان خواهان کاهش مصارف نظامی قوای امریکایی در افغانستان استند

شماری از اعضای مجلس نمایندگان ایالات متحده روز سه شنبه خواهان بحث در مورد حضور نظامی امریکا در افغانستان شدند که آیا قوای نظامی آن کشور در افغانستان باقی بماند یا خیر.

والتر جونس و جان گرمندی دو عضو مجلس نمایندگان روز سه شنبه گفتند که آنان همراه با شش عضو دیگر مجلس نمایندگان ایالات متحده مسوده ای را به کانگرس آن کشور تحویل داده اند که بر اساس آن از یک سو منابع تمویل مالی جنگ افغانستان کاهش خواهد یافت و از سوی دیگر شماری قوای امریکایی در آن کشور محدود می گردد.

والتر جونس، عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده، روز سه شنبه گفت که امریکا مصارف هنگفتی را در افغانستان متحمل شده است. او گفت "ما بیشتر از ۱۶ سال در افغانستان بوده ایم. بیش از ۲۰۰۰ امریکایی کشته دادیم و بیش از ۲۰ هزار امریکایی زخمی شده اند و بیش از ۸۰۰ میلیارد دالر در افغانستان مصرف شده است."

​این نخستین بار است که قانونگذاران امریکایی به صراحت در مورد حیف پول مالیه دهندگان امریکایی در افغانستان انتقاد شدید کرده و خواستار ترک افغانستان شده اند.

با اینحال، آقای جونس گفت که تا حال قادر نشده است مجلس نمایندگان را به بحث در این مورد ترغیب کند.

در همین حال، جان گرمندی عضو دیگر مجلس نمایندگان کانگرس امریکا گفت "فکر می کنم مردم می ترسند. اعضای مجلس ترس دارند که آیا برای رفتن به جنگ افغانستان رای موافق و یا مخالف بدهند. آنان می خواهند چنین تصمیم را شخصی دیگری بگیرد که به رییس جمهور بر می گردد."

آقای گرمندی می گوید که به تلاش اش به منظور ترغیب اعضای کانگرس ادامه خواهد تا آنان مسوولیت شان را مطابق قانون اساسی امریکا ادا کنند و در مورد جنگ ایالات متحد در افغانستان و سایر کشور ها تصمیم بگیرند .

اکنون حدود ۸۵۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان مصروف آموزش و مشاورت به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان است، اما در سالهای ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ حدود ۱۰۰ هزار سرباز امریکایی در آن کشور حضور داشت.

آقای جونس می گوید در پهلوی نظامیان امریکایی غیر نظامیان نیز با آنان در افغانستان کار می کنند و در پهلوی ۸۰۰ میلیارد دالر که قبلا در افغانستان مصرف شده است ماهانه بین سه تا چهار میلیارد دالر مالیه دهندگان امریکایی در افغانستان مصرف می شود.

در همین حال، آقای گرمندی می‌گوید که پلان اداره دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا, در مورد افغانستان روشن نیست و به گفتۀ وی, شاید آقای ترمپ قوای بیشتر امریکایی را به افغانستان اعزام کند.

اظهارات این دو عضو مجلس نمایندگان در مورد حضور قوای امریکایی در افغانستان در حالی صورت می گیرد که روسیه در حال تحکیم روابط خود با گروه طالبان است.

مسکو ادعا می که با طالبان به خاطری در تماس است که آن گروه بر ضد داعش می جنگد، ادعای از سوی نظامیان امریکایی به صراحت رد شده است.

در پاسخ به سوالی که هرگاه امریکای پای خود از افغانستان بیرون کند آیا کشوری هاس دیگر مثل روسیه جای پای امریکا را در افغان خواهد گرفت یا خیر؟

آقای جونس در پاسخ گفت "حامد کرزی که حال در قدرت نیست تلاش می کند تا روسیه وارد افغانستان شود. روسیه ۱۰ سال را در افغانستان سپری کرد و هیچ تغییر در آن کشور وارد نشد. تاریخ به اثبات رسانده است که افغانستان قبرستان امپراطور ها است. بگذار که روس ها افغانستان را با خود داشته باشند."

آقای جونس همچنین گفت که امریکا نیز قادر نیست چیزی را در افغانستان تغییر بدهد و از لحاظ مالی هم ایالات متحده در وضعیت خوبی قرار ندارد, زیرا به گفته وی کشورش ۲۱ تریلیارد دالر قرضدار است و جنگ افغانستان مصرف اضافی است که بر این بار افزوده می شود.

  • 16x9 Image

    خالد مفتون - واشنگتن

    خالد مفتون، به عنوان تهیه کننده گزارش های تحلیلی و گوینده خبر، کارش را از ابتدای سال ۲۰۱۴ در رادیو صدای امریکا در واشنگتن آغاز کرد. خالد پیشتر از این، حدود ۱۰ سال در رسانه های بین المللی مختلف به شمول خبرگزاری آلمان درکابل و رادیو آزادی در پراگ کار کرده بود. خالد مفتون سند لیسانس حقوق و علوم سیاسی را از دانشگاه کابل دریافت کرده و سند ماستری را در رشته مدیریت عامه از انستیتوت مطالعات بین المللی مونتری کالیفرینای امریکا کسب کرده است.

XS
SM
MD
LG