لینک های دسترسی

Breaking News

مرکل: افغان‌ها نباید قربانی قاچاقبران شوند 


انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان امروز ۱۶ اکتوبر (۲۴ میزان) گفت که برای جلوگیری از افتادن شهروندان افغانستان به دست قاچاقبران، باید با مردم این کشور کمک صورت گیرد.

خانم مرکل در یک کنفرانس مشترک خبری با رجب طیب، اردوغان، رییس جمهور ترکیه گفت که "ما باید اطمینان حاصل کنیم که کمک‌های بشردوستانه در افغانستان فراهم شود."

خانم مرکل همچنان گفت که آلمان و ترکیه با وجود آنکه ممکن عملکرد شان مختلف باشد، اما به همدیگر متکی اند و باید نقشی در رابطه به گروه طالبان و مهاجرت‌های غیرقانونی به اروپا داشته باشند.

این در حالی است که دیدبان حقوق بشر دیروز گفت که سربازان ترکیه بر خلاف قوانین بین المللی، پناهجویان افغان را مورد ضرب و شتم قرار داده و دوباره به خاک ایران رانده اند.

شماری از پناهجوی افغان به دیدبان حقوق بشر گفته اند که نیروهای اردوی ترکیه آنان را به اندازهٔ لت و کوب کرده اند که استخوان‌های برخی از آنان شکسته شده است. آنان همچنان گفته اند که نیروهای ترکیه وسایل شخصی آنان را و در برخی موارد حتی لباس‌های مردان افغان را از تن شان بیرون کرده و به آتش کشیده اند و آنان را در گروه‌های ۵۰ تا ۳۰۰ نفری دوباره به ایران راندند؛ اقدامی که در اثر آن برخی از اعضای خانواده‌ها از هم جدا شدند.

بلقیس ولی، پژوهشگر بحران و تنش دیدبان حقوق بشر گفته است که مقامات ترکیه به افغان‌ها حق درخواست پناهندگی را نمی‌دهند و سربازان این کشور نیز با پناهجویان افغان برخورد ظالمانه می‌کنند.

دیدبان حقوق بشر با نشر اعلامیه‌ای گفته بود که انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان باید در جریان ملاقات با رجب طیب اردوغان، بر حکومت ترکیه فشار بیاورد تا در مورد اخراج خودسرانه افغان‌ها، اتهامات اخراج گروهی و رد حق پناهجویی آنان تحقیق کند.

ترکیه در حال حاضر میزبان ۳.۷ میلیون مهاجر سوری و بیش از ۴۰۰ هزار مهاجر و پناهجو از افغانستان، عراق و سایر کشورها است.

مقامات این کشور به کرات گفته اند که ظرفیت میزبانی مهاجرین بیشتر را ندارد.

هزاران شهروند افغانستان پس از تسلط گروه طالبان، در تلاش بیرون شدن از آن کشور اند و شمار زیادی از آن کوشش می‌کنند به گونهٔ غیرقانونی وارد ترکیه شده و از آنجا به کشورهای اروپایی بروند.

XS
SM
MD
LG