لینک های دسترسی

Breaking News

مرتضی، مسی کوچک افغانستان با پیراهن پلاستیکی


مرتضی با عشق به لیونل مسی، از خریطه پلاستیکی برای خود پیراهن فوتبال شبیه پیراهن مسی ساخته است.

مرتضی احمدى کودکی پنج ساله است. نام عکس وی در روزهای اخیر در رسانه های جهان و شبکه های اجتماعی دست به دست می شود.

مرتضی با عشق کودکانه اش به لیونل مسی، از خریطه پلاستیکی برای خود پیراهن فوتبال شبیه پیراهن مسی ساخته است.

این خریطه پلاستیکی به رنگ آبی پوشان فوتبال آرجنتین است و نام لئونل مسی، ستاره فوتبال باشگاه بارسلونا روی آن با قلم رسم شده است.

این کودک، هوادار ليونل مسى، ستاره فوتبال جهان است. ظفر بامیانی خبرنگار رادیو آشنا صدای امریکا در بامیان با وی تلفونی صحبت کرد.

مرتضی گفت "مه مسی هستم، مسی را خیلی دوست دارم، فوتبال بازی می کنم. توپم پنچر است، لباسم پلاستیکی است".

please wait

No media source currently available

0:00 0:01:30 0:00
لینک دانلود

والدین مرتضی نتوانسته اند پيراهن ورزشى تيم بارسلونا برای او بخرند بنابراین مرتضی با ابتکارش روى خریطه پلاستيكى كه شبيه رنگ آبى پوشان تیم فوتبال آرجنتين است با قلم، نام مسى و شماره ١٠ پيراهن وى را رسم كرده است.

محمد عارف احمدی پدر مرتضی می گوید که بارها تصمیم به خرید لباس مسی را داشت اما؛ در روستای شان و بازار جاغوری آن را پیدا نتوانست.

پدر مرتضی می گوید که درقریه وخانواده، همگی پسرش را بنام مرتضی صدا می کنند اما این کودک پنج ساله اصرار می کند که او را مسی صدا کنند.

عارف احمدی می گوید که مرتضی حدود یک سال قبل از طریق تماشای تلویزیون و مسابقات فوتبال با مسی آشنا شد و اکنون شاید کوچکترین و سرسخت ترین علاقمند لیونل مسی درسطح دنیا باشد.

پدر این کودک می گوید که مرتضی بعد از اصرار بیش ازحد، همایون برادر بزرگتر خود را مجبور کرد تا خریطه پلاستیکی که دارای خطوط آبی و سفید است، با قلم برروی آن نام مسی و شماره 10 را بنویسد.

عارف احمدی گفت هدف ازساختن این خریطه پلاستیکی به شکل لباس لیونل مسی، آرام کردن پسرش بود.

مرتضی ساکن قریه سنگ ماشه ولسوالی جاغوری ولایت غزنی است. او عاشق فوتبال است وهر بعد ازظهر با دوستانش فوتبال بازی می کند.

پدر این کودک می گوید که سه فرزند دختر و سه پسر دارد اما همه پسرانش هواداران مسی نیستند و بین شان اختلاف نظر وجود دارد. به گفته او بارها درخانه بخاطر این اختلاف نظر بین پسرانش جنجال صورت گرفته است.

مرتضی در صحبت تلفونی گفت "یک توپ والیبال دارم که پنچر شده، دیگه توپ ندارم، لباسم پلاستیکی استه".

مسی کوچک در رسانه های جهان

داستان مرتضی و هواداران مسی در شبکه های اجتماعی تویتر و فیسبوک زمانی آغاز شد که عکس مرتضی در یک حساب تویتر طرفداران لیونل مسی نشر شد که این کودک از کردستان عراق معرفی کردند.

اما بعد از چند مدت با انتشار عکس های بیشتر از مرتضی پنج ساله این داستان روشن شد که این کودک افغان است و از افغانستان بوده و در روستای سنگ ماشه ولسوالی جاغوری ولایت غزنی زندگی می کند.

لئونل مسی نیز از دیدن تصویر و ابتکار این کودک ذوق زده شده و در پست تویترش عکس مرتضی را پست کرده و از ابتکار مرتضی اظهار خرسندی کرده است.

این خبر در چندین شبکه تلویزیونی امریکا از جمله فاکس و سی ان ان نیز پخش شد.

شبکه تلویزیونی سى اِن اِن در خبری کوتاه گزارش داده است که تیم مسى از این ابتکار کودک افغان مطلع شده و گفته است که این کودک را یافت کنید مسی شاید کمکی به این کودک نماید.

مرتضی در مصاحبه با صدای امریکا گفت که از مسی می خواهم تا یک میدان فوتبال برای فوتبالیستان روستایش در جاغوری ایجاد کند.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG