لینک های دسترسی

Breaking News

اظهارات متفاوت امریکا و کوریای شمالی در مورد برنامه هسته ای


پس از ملاقات مقامات ایالات متحده و کوریای شمالی، دیپلومات های این دو کشور در مورد پیشرفت گفتگو ها مبنی بر خلع سلاح هسته ای شبه جزیرۀ کوریا، اظهارات متضاد بیان داشتند.

مایک پمپیو، وزیر خارجه ایالات متحده، در پایان سفر دو روزه اش به کوریای شمالی، ملاقات با رهبران پیونگ یانگ "بسیار سازنده" خواند.

آقای پمپیو که برای سومین بار از کوریای شمالی دیدن می کرد، پس از سفر دو روزه اش پیونگ یانگ را به قصد توکیو، پایتخت، جاپان، ترک کرد تا نتایج سفرش را با مقامات جاپانی در میان بگذارد.

وزیر خارجۀ امریکا حین ترک کوریای شمالی به خبرنگاران گفت که ملاقات اش با مقامات کوریای شمالی در مورد خلع سلاح هسته ای آن کشور "بسیار سازنده" بود، اما در مورد جزئیات ارایه نکرد.

مایک پمپیو
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

آقای پمپیو گفت که "تقریباً در همه موضوع عمده پیشرفت داشته ایم. در بعضی موارد، پیشرفت ها زیاد بوده، اما در برخی موارد دیگر، نیاز به کار های بیشتر است."

اما این دیپلومات ارشد امریکایی تایید کرد که موضوع خلع سلاح هسته ای یک مسالۀ پیچیده است.

اما مقامات کوریای شمالی این بار از ملاقات با وزیر خارجۀ ایالات متحده راضی به نظر نمی رسند. ری یونگ هو، وزیر خارجۀ کوریای شمالی، ملاقات با آقای پمپیو را "تاسف بر انگیز" خواند.آقای هو گفت که خواست های ایالات متحده به منظور خلع سلاح هسته ای شبه جزیرۀ کوریا"یکجانبه" است.

مذاکرات آقاي پمپیو در حالی ادامه با مقامات کوریای شمالی صورت گرفت که استخبارات ایالات متحده ارزیابی هایی را در مورد ادامه انکشاف زیربناهای برنامه هسته ای کوريای شمالی از جانب کيم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی، خبر داده است.

تصاویر که در روز های اخیر از سوی رسانه های امریکایی نشر شده حکایت از آن دارد که کوریای شمالی در حال اعمار تاسیسات جدید هسته ای و گسترش فعالیت های هسته ای آن کشور است.

پمپیو از طرف رئیس جمهور دونالد ترمپ عهده دار نظارت بر عملکرد پيونگ يانگ به تعهداتی است که در نشست رهبران دو کشور در سنگاپور برای خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کوریا حاصل شده است.

XS
SM
MD
LG