لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت دفاع تهیۀ البسۀ اردو را با سکتور خصوصی قرارداد می‌کند


وزارت دفاع افغانستان برای تهیۀ البسۀ اردو در سال آیندۀ خورشیدی، بیش از سه میلیارد افغانی را از بودجۀ ملی این کشور اختصاص داده است.

غفور احمد جاوید، سخنگوی وزارت افغانستان، در گفتگو با رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که بر اساس تصمیم این وزارت، ۷۰ فیصد تهیۀ البسۀ نظامیان افغان، با شرکت داخلی قرارداد می‌شود و متباقی توسط نهادهای مربوط به این وزارت تهیه خواهد شد.

آقای جاوید، گفت که این تصمیم به منظور حمایت از سکتور خصوصی این کشور گرفته شده و در جریان سال آیندۀ خورشیدی، تهیۀ ۲۰ قلم البسۀ نظامی را به شرکت‌های داخلی واگذار می‌کند که از جمله دوخت دریشی، بوت، زیر پیراهنی و ملافه (روی جایی) شامل این اقلام استند.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، تأکید کرد که در پروسۀ داوطلبی قرارداد تهیه البسۀ نظامیان افغان، آن شرکت‌های داخلی شامل خواهند شد که ۲۰ درصد کارمندان شان را زنان تشکیل دهند.

او افزود: "تقریباً ۳.۵ میلیارد افغانی سر این مصرف می‌آید که به خیر سال ۱۳۹۸ تدارکاتش آغاز شده به همکاری وزارت مالیه و از یک پروسه شفاف پیش می‌رود، تا بتوانیم هم در ایجاد کار در افغانستان کمک کنیم خصوصاً بخش خانم‌ها که این یکی از شرایط است که شرکتی که به این داوطلبی اشتراک می‌کند، باید بیست فیصد کارمندش خانم باشد".

این در حالی است که بر اساس معلومات وزارت دفاع افغانستان، تمامی البسۀ نظامیان افغان تا پایان سال روان خورشیدی توسط جامعۀ جهانی کمک شده است.

از سویی هم، پیش از این رئیس جمهور غنی گفته که برای سال آینده تصمیم گرفته است تا تمام لباس اردو و پولیس افغانستان، از پیداوار داخلی این کشور تهیه شود.

افغانستان در حالی بر حمایت از سکتور خصوصی در تهیه البسۀ نظامی تمرکز کرده است که بر اساس گزارش سیگار، از سال ۲۰۰۸ تا جنوری ۲۰۱۷ وزارت دفاع ایالات متحده حدود ۹۴ میلیون دالر را برای خریداری ۱.۳ میلیون یونیفورم و بیش از ۸۸هزار پتلون اضافی برای اردوی ملی افغانستان مصرف کرده است.

XS
SM
MD
LG