لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی امنیتی ناشی از سیم کارت‌های راجستر نشده در افغانستان


اداره تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان (اترا) می‌گوید که در حدود سه ماه اخیر ۳۰ هزار سیم‌کارت راجستر نشده را از شهر کابل جمع‌آوری کرده است.

سید حارث میر، رئیس نظارت و کنترول اداره اترا به صدای امریکا گفت که این سیم کارت‌ها به پیمانۀ کم و بیش مربوط به شرکت های مخابراتی خصوصی فعال در افغانستان می باشد.

این در حالی است که شماری از شهروندان کشور از افزایش جرایم جنایی با استفاده از سیم‌کارت‌های راجستر نشده، نگرانی‌های خود را ابراز می‌کنند.

نذیر محمد، یکی از شهروندان کابل به صدای امریکا گفت که دزدان نمبر پلیت موتر او را ربوده و سپس با استفاده از سیم کارت‌های راجستر نشده در بدل مسترد کردن پلیت موترش از وی باج گرفتند.

او می‌گوید که به پولیس گزارش داد، اما چون سیم‌کارت‌ها راجستر نشده بود، پولیس نتوانست سارقان را ردیابی، شناسایی و دستگیر کند.

مسولان وزارت امور داخله و اداره اترا نیز می‌پذیرند که شماری از گروه‌های جنایی، با استفاده از سیم‌کارت‌های راجستر نشده، به جرم و جنایت دست می‌زنند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان به صدای امریکا گفت که تا کنون در این مورد "ده‌ها" فرد را بازداشت کرده‌اند و پولیس کابل نیز اقدامات جدی روی دست دارد تا از فروش غیرقانونی سیم‌کارت جلوگیری کند.

آقای میر نیز تایید کرد که از سیم کارت‌های راجستر ناشده برای ارتکاب جرم و جنایت استفاده می شود. او گفت که با درنظر داشت این موضوع، ادارۀ تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان طرزالعملی را برای ثبت و راجستر سیم کارت‌های شرکت های مخابراتی ایجاد کرد.

آقای میر گفت که شماری از شرکت‌های مخابراتی که سیم کارت‌های راجستر نشده را به بازار عرضه کردند، تا ۵۰ میلیون افغانی جریمه شدند. با اینحال به گفتۀ وی هنوز هم سیم کارت‌های راجستر نشده که قبل از تهیۀ طرزالعمل یاد شده به بازار عرضه شده بود، موجود است و این اداره در تلاش جمع آوری آن است.

با وصفت تلاش اترا برای جمع آوری سیم کارت‌های راجستر نشده، این سیم‌کارت‌ها در بخش‌های مختلف کابل و حتا در اطراف وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان آزادانه و به نرخ ارزان، حتا ده افغانی، فروخته می‌شود.

رئیس نظارت و کنترول اداره اترا می‌گوید که دلیل ارزان شدن سیم‌کارت‌های راجستر نشده در بازار، سخت‌گیری‌ها و اقدامات جدی این اداره در راستای جمع‌آوری این سیم‌کارت‌ها است.

او می‌گوید اکنون، شماری از کسانی که به صورت انبوه سیم‌کارت راجستر نشده در اختیار دارند، می‌خواهند قبل از گرفتار شدن، به هر قیمتی که شده "ولو به ده یا پنج افغانی" این سیم‌کارت‌ها را به فروش برسانند.

اداره تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان، به گفتۀ آقای میر، پلان‌های هفته وار دارد و هرهفته اقدام به جمع‌آوری این سیم‌کارت‌ها می‌کند، اما بعضی اوقات، فروشندگان از قبل از پلان آگاه می‌شوند و محل را ترک می‌کنند، به همین دلیل هنوز این سیم‌کارت‌ها به صورت کامل از بازار جمع‌آوری نشده است.

XS
SM
MD
LG