لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت دفاع ملی ارقام درشت فرار منسوبین اردو را رد کرد


سخنگوی وزارت دفاع می گوید که در گزارش سیگار، رخصتی، تعطیلی و ترخیص منسوبین در نظر گرفته نشده است

وزارت دفاع افغانستان کاهش ۳.۵ در صدی در تمام پرسونل اردوی ملی را تایید کرد اما این وزارت فرار منسوبین از اردوی ملی را تایید نمی کند.

دولت وزیری معاون سخنگوی وزارت دفاع در واکنش به گزارش مفتش خاص امریکا در امور بازسازی افغانستان یا سیگار گفت تلفات در جنگ یک امر طبیعی است. او همچنان گفت که اردوی افغانستان یک اردوی داوطلب است همه ساله یک تعداد از سربازان ترخیص نیز می گیرند.

آقای وزیری همچنان گفت رعایت سایکل ها مثل رخصتی منسوبین اردوی ملی در قطعات باید در گزارشدهی محاسبه شود چون در جریان رخصتی، منسوبین اردوی ملی در لست غیر حاضر قطعه شامل می گردند.

گزارش سیگار

مفتش خاص امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) تازه ترین آمار تشکیلاتی اردوی ملی افغانستان را در گزارشی که به روز سه شنبه انتشار یافت، فاش ساخت.

جان کمبل، فرمانده عمومی نیروهای بین المللی در افغانستان، قبلاً این آمار را سری تثبیت نموده بود اما این کار با انتقاد شماری از اعضای کنگره امریکا مواجه شده بود.

بر اساس ارقام نو، در زمان حاضر شمار مجموعی منسوبین نظامی و ملکی اردوی ملی افغانستان حدود ۱۶۹ هزار نفر است که در سه سال گذشته در پائین ترین حد خوانده شده است.

سیگار گزارش داده است که از سپتمبر ۲۰۱۳ تا سپتمبر ۲۰۱۴ حدود ۴۰ هزار نام از تشکیلات اردوی ملی افغانستان حذف گردید.

یافته های سیگار همچنان حاکی است که در یکسال گذشته بیشتر از ۱۵۶۰۰ تن از صفوف اردوی ملی فرار کرد که حدود ۸.۵ در صد تمام تشکیلات اردو را احتوا می کند.

سیگار از نبود احصائیه دقیق و متناقض بودن ارقام در تشکیلات اردوی ملی انتقاد نموده است و از آن بمثابهء مشکل اساسی در تمویل و تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان یاد نموده است.

تلفات بلند

دولت افغانستان در حال حاضر اضافه بر نیروهای اردوی ملی، بیشتر از ۱۵۰ هزار منسوب پولیس ملی و حدود ۲۰ هزار ملیشه مسلح (پولیس محلی) تحت فرمان دارد.

سیگار گزارش داده است که از اکتوبر ۲۰۱۳ تا سپتامبر ۲۰۱۴ بیشتر از ۱۳۰۰ منسوب اردوی ملی در منازعات مسلحانه جان باخت. ارقام تلفات پولیس ملی و پولیس محلی اما در همین مدت، مشخص نشده است.

با پایان یافتن ماموریت جنگی نیروهای بین المللی به رهبری ایالات متحده و انتقال مسوولیت های امنیتی و دفاعی افغانستان به نظامیان افغان، شمار تلفات این نیروها هم بالا رفته است.

نیروهای امریکایی ضمن بیرون شدن از افغانستان بیشتر از ۸۰۰ پایگاه نظامی شان در نقاط مختلف افغانستان را به نیروهای افغان تحویل داده اند. امریکا و هم پیمانان ناتو اش همچنان بر ادامه حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تاکید ورزیده است.

بر اساس گزارش سیگار ایالات متحده امریکا تا حال بیشتر از ۳۴.۸ میلیارد دالر را هزینه آموزش، تجهیز و تمویل اردوی ملی افغانستان کرده است.

XS
SM
MD
LG