لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت دفاع: پرتاب مادر بم‌ها ۳۶ جنگجوی داعش را در ننگرهار کشت


در جریان حضور نیروهای امریکایی در افغانستان، این نخستین بار است که آنان از چنین بمبی استفاده کرده اند.

هرچند تا اکنون ارقام تلفات دقیق از ساحۀ پرتاب بزرگترین بم غیرهسته‌ای امریکا از سوی نیروهای مأموریت حمایت قاطع بر مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش، در دست نیست؛ اما وزارت دفاع افغانستان، می‌گوید استعمال مادر بم‌ها در قریۀ دره مامند، منطقه اسدخیل ولسوالی اچین، ولایت ننگرهار از سوی نیروهای مأموریت حمایت قاطع، منجر به کشته شدن ۳۶ عضو داعش و از بین رفتن یک قرارگاه مهم آنان، شده است.

وزارت دفاع افغانستان می‌افزاید که این حمله در هماهنگی با نیروهای افغان بر مواضع گروه داعش، صورت گرفته است.

در اعلامیه‌ای وزارت دفاع افغانستان آمده است " یک مرکز مهم داعش، سه محل اختفا با بلنداژها و خندق‌های عمیق تخریب، ۳۶ تن از اعضای گروپ‌های داعش کشته و مقداری زیادی سلاح ثقیله و خفیفۀ دشمن از بین برده شده است".

در همین حال، داکتر اسماعیل شنیواری، ولسوال اچین، در صحبت با صدای امریکا، گفت تا ساعت یازدۀ پیش از چاشت امروز جمعه، نتوانسته اند به محل رویداد بروند و در فاصلۀ ده کیلومتری از محل رویداد، با نیروهای افغان حضور دارند.

داکتر شینواری افزود که در این حمله به افراد ملکی آسیب نرسیده است؛ اما از تلفات گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش نیز جزییات دقیق ندارند.

به گفتۀ داکتر شینواری، محل رویداد در ساحات مرتفع است و آن‌جا منازل مسکونی وجود ندارد.

ملک ناموس خان، یکی از باشندگان، محل در صحبت با صدای امریکا گفته است که در نتیجۀ پرتاب این بم به افراد ملکی و منازل مسکونی، آسیب رسیده است و میان باشندگان ولسوالی اچین ترس شدید، ایجاد شده است.

اما ملک کمین، یکی از سران قومی در ولسوالی اچین، در صحبت با صدای امریکا گفت، در ساحه‌ای که بم پرتاب شده است افراد ملکی حضور ندارند.

به گفتۀ ملک کمین، افراد ملکی به دلیل آزار و اذیت داعش، این منطقه را رها کرده بودند و این ساحۀ کاملأ تحت کنترول داعش بود.

او در مورد این رویداد گفت "شب یک صدای قوی از انفجار شنیده شد، شیشۀ خانه‌های ما شکست؛ اما نفهمیدیم که چی بود؟ تا اکنون نیز گوش مردم محل از شدت صدا، دپ است".

ملک وارث، یکی دیگر از باشندگان محل، در صحبت با صدای امریکا، گفت پیش از این حمله، نیروهای افغان، سه کیلومتر از محل رویداد، فاصله گرفته بودند.

به گفتۀ ملک وارث، تا صبح امروز در ساحه‌ای که بم استعمال شده بود، آتش بود.

تا اکنون برای خبرنگاران محل اجازه ورود به محل رویداد داده نشده است.

از محل رویداد نیز تا اکنون هیچ فردی ملکی به بیرون نیامده است.

واکنش‌ها در مورد پرتاب بم در اچین ننگرهار

استعمال بزرگترین بم غیر هسته‌ای امریکا، از سوی نیروهای مأموریت حمایت قاطع در قریۀ دره مامند، منطقۀ اسدخیل ولسوالی اچین ولایت ننگرها، واکنش‌های گوناگون را در پی داشته است.

ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه افغانستان، گفته اند که استعمال بزرگترین بم غیر هسته‌ای امریکا بر مواضع داعش در ولسوالی اچین، در هماهنگی با حکومت افغانستان صورت گرفته است.

ریاست جمهوری افغانستان، گفته است این حمله در هماهنگی با حکومت افغانستان صورت گرفته و تلاش شده تا به افراد ملکی آسیب نرسد.

در اعلامیۀ‌ای ریاست جمهوری افغانستان، امده است " در اثر بمباردمان نیروهای حمایت قاطع بالای مراکز، تونل‌ها و پناهگاه‌های داعش در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار که حکومت افغانستان از نزدیک در جریان قرار داشت، به داعشیان و سایر دشمنان افغانستان، تلفات سنگینی وارد شده است ".

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان، نیز گفته است که قبل از این حمله، افراد ملکی از ترس داعش، محل را ترک کرده بودند.

آقای عبدالله در صفحۀ توییترش، نوشته است که " این حمله در هماهنگی با نیروهای افغان، بالای مرکز آموزش و ذخیرگاه مهمات گروه داعش انجام شده است. خانواده‌ها پیش از این حمله، از وحشتی که داعش در این منطقه ایجاد کرده بود، محل را ترک کرده بودند".

آقای عبدالله گفته است که حکومت افغانستان از افراد ملکی حفاظت می‌کند و عملیات مشترک نیروهای افغان و نیروهای مأموریت حمایت قاطع برای از بین بردن داعش، تعهد حکومت افغانستان را برای از بین بردن این گروه نشان می‌دهد.

اما حضرت عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در پاکستان، از پرتاب بزرکترین بم غیر هسته‌ای امریکا در ولسوالی اچین، از سوی نیروهای امریکایی، انتقاد کرده است.

آقای زاخیلوال، در صفحۀ توییترش، نوشته است "اگر مشکل افغانستان با استعمال این بم‌های مهیب حل می‌شد، اکنون افغانستان مصؤون ترین مکان دنیا می‌بود".

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان نیز استعمال این بم، را نکوهش کرده و گفته است "ایالات متحدۀ امریکا، از خاک افغانستان برای آزمایش چند سلاح خطرناک وجدید" استفاده می‌کند.

هم‌چنان گروه طالبان این حمله را نکوهش کرده اند.

طالبان با فرستادن اعلامیه‌ای به رسانه‌ها، استعمال بزرگترین بم غیرهسته‌ای را از سوی نیروهای امریکایی در افغانستان، غیرقابل توجیه دانسته اند و گفته اند استعمال بمی به این بزرگی وحشت عملکرد نیروهای امریکایی را نشان می‌دهد.

در اعلامیه‌ای، طالبان آمده است "امارت اسلامی این جنایت بزرگ امریکایی‌ها را با الفاظ شدید نکوهش می‌کند و عاملان این رویداد را جنایتکاران بین‌المللی می‌داند. استعمال چنین اسلحه‌ی در کشور ما تأثیرات درازمدت روانی و اقتصادی را به جا می‌گذارد".

گروه طالبان تأکید کرده اند که از بین بردن گروه داعش، مسؤولیت افغان‌ها است و اگر امریکایی‌ها از این ناحیه نگران اند باید سرحدات شان را حفاظت کنند.

XS
SM
MD
LG