لینک های دسترسی

Breaking News

محقق: هر نیرویی که بر ضد داعش بجنگد برادر ماست


آقای محقق گفت که دست هرکسی درد نکند که بر ضد داعش می‌جنگد

معاون ریاست اجرائیۀ افغانستان می‌گوید که سخنان وی در "اجلاس جهانی محبان اهل بیت و مسئلۀ تکفیری‌ها" که در ایران برگزار شده بود، حرف کسانی است که خشونت داعش از آنان قربانی گرفته است. ایران داعش و سایر گروه‌های ضد شیعه را "تکفیری" می‌خواند.

حاجی محمد محقق در بخشی از سخنرانی خود در این اجلاس مورد انکشافات تازه در سوریه گفت "از همه رزمندگانی که در این نبردها تشریک مساعی کردند، چه از رزمندگان عراق و سوریه، ارتش عراق و سوریه، حشد الشعبی عراق و همچنان رزمندگان ایران، افغانستان، پاکستان و جای جای دنیا که در این نبردها شرکت کردند و در حقیقت نبرد اسلام علیه کفر و دسایس استکبار جهانی بود، پیروز شدند، از آنها صمیمانه تشکری کنم."

آقای محقق در مصاحبه با صدای امریکا گفت که وی، حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و حکومت این کشور به سوریه جنگجو نفرستاده است، بلکه به گفتۀ وی افغان‌هایی که در این جنگ شرکت کرده اند، بر اساس عقیدۀ خود و در واکنش به خشونت و حملات داعش در افغانستان دست به چنین اقدامی زده اند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، جوانان شیعۀ افغان را در بدل پرداخت معاش بلند و وعدۀ دادن شناسنامۀ ایرانی برای دفاع از حکومت بشارالاسد جلب و جذب کرده و پس از آموزش نظامی زیر رهبری "لوای فاطمیون" به سوریه می‌فرستد.

از سوی دیگر ایالات متحده – متحد نزدیک افغانستان - و اکثر کشورهای غربی حکومت سوریه را مستبد خوانده و خواهان برکناری رئیس جمهور اسد از قدرت استند. برخلاف، ایران و روسیه با توسل به هر ابزار ممکن در صدد حفظ حاکمیت اسد در سوریه استند.

معاون ریاست اجرائیۀ افغانستان در پاسخ به این سوال که مشارکت جنگجویان افغان در جنگ سوریه به مثابۀ دفاع از یک حکومت استبدادی و مستکبر نیست، در صحبت با صدای امریکا گفت "سیاست رسمی افغانستان تا هنوز حکومت بشارالاسد را به رسمیت می‌شناسد".

محقق: هر نیرویی که بر ضد داعش بجنگد برادر ماست
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:29 0:00

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG