لینک های دسترسی

Breaking News

صدیقی: ده قاچاقبر بزرگ را بازداشت کرده ایم


در ۱۳۵۴ عملیات پولیس مبارزه با مواد مخدر افغانستان ۱۵۱۹ تن بازداشت شده اند.
در ۱۳۵۴ عملیات پولیس مبارزه با مواد مخدر افغانستان ۱۵۱۹ تن بازداشت شده اند.

وزارت داخلۀ افغانستان می‌گوید که پولیس مبارزه با مواد مخدر، بیش از ۱۵۰۰ قاچاقبر را بازداشت کرده که از میان ده نفر آن در لست سیاه این وزارت قرار داشتند.

صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت روز پنجشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت، در هفت ماه گذشته پولیس مبارزه با موادمخدر افغانستان، ۱۳۵۴ عملیات را در نقاط مختلف این کشور انجام داده اند که در نتیجه ۱۵۱۹ تن در پیوند به تولید و قاچاق مواد مخدر گرفتار شده اند.

آقای صدیقی افزود که در این میان، ده تن بازداشت‌شدگان کسانی اند که در لست سیاه این وزارت در آغاز سال جا داده شده بود.

سخنگوی وزارت داخله افغانستان از "قاچاقبران عمده" چنین نام برد "حاجی عبدالله جان که به حاجی باری‌داد شهرت دارد، یکی از قاچاقبران بسیار مهمی بوده در افغانستان بازداشت می‌شود در ماه دوم و رابطه مستقیم با طالبان داشته است، حاجی اسماعیل، احمدخان، محمد فضل، میر ولی، حاجی غلام‌سخی، مستری اکرم، جمعه خان، حاجی وطن، نعمت‌الله و اسدالله".

او افزود، در بین بازداشت‌شدگان ۲۳ نفر کسانی اند که با استفاده از لباس نیروهای نظامی در تولید وقاچاق مواد مخدر دست داشته ‌اند.

بر اساس ارقام وزارت داخله افغانستان از آغاز سال شمسی تا کنون در نتیجۀ عملیات‌های پولیس مبارزه با مواد مخدر ۴۲ لابراتور تولید مواد مخدر نیز از بین رفته است.

از سوی دیگر، صدیقی مدعی شد که گروه طالبان ۷۰ فیصد رهبری کشت و قاچاق موادمخدر را در افغانستان به دوش دارند و طالبان با قاچاقبران مواد مخدر نیز روابط نزدیکی برقرار کرده اند.

پیش از این وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان نیز اعلام کرده بود، مناطقی که ناامنی‌ وجود دارد؛ کوکنار کشت می‌شود؛ به حدی که کشت آن ده فیصد و تولید مواد مخدر ۴۳ فیصد افزایش یافته است.

تقاضای بازار جهانی برای موادمخدر، موجودیت مافیای بین‌المللی، بحران جنگ و ناامنی در افغانستان، فقر و بیکاری، کمبود امکانات دولتی برای مبارزه با این پدیده از مواردی اند که مقامات افغان از آنها به عنوان موانع اصلی مبارزه با مواد مخدر یاد می‌کنند.

از سوی دیگر به باور دولت افغانستان، موادمخدر جنگ تحمیلی و تروریزم را در این کشور تمویل می‌کند؛ به همین دلیل، در جریان همین هفته، اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در دیدار با برخی اعضای هیأت تعزیرات سازمان ملل، کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر، استخراج و قاچاق معادن و سنگ‌های قیمتی دو منبع مهم تمویل هراس‌افگنان خواند.

رئیس جمهور غنی همچنان خواهان شامل شدن ملا هبت‌الله رهبر طالبان در فهرست تعزیزات شورای امنیت سازمان ملل متحد شده است.

XS
SM
MD
LG