لینک های دسترسی

Breaking News

پول فساد در افغانستان تطهیر میشود، فعالین


تطهیر پول در موجودیت فساد در افغانستان، نقش دارد

مسؤلان یک نهاد غیر دولتی در افغانستان مقامات دولت این کشور را به تطهیر پول متهم کرده از رئیس جمهور خواستار پایان بخشیدن به فرهنگ معافیت فساد شدند.

ودیر صافی، معاون موسسهء عدالت افغانستان در اجلاسی که به منظور مبارزه با فساد اداری در افغانستان در شهر هرات راه اندازی شده بود گفت، شماری از مقامات ارشد دولت در تطهیر یا پول شویی دست دارند. آقای صافی از مقامی مشخصی نام نبرد اما گفت که بدون دست داشتن مقامات، پول های هنگفت فساد نمی تواند وارد سیستم اقتصاد گردد.

صافی از حكومت افغانستان خواست تا فرهنگ معافیت را در كشور از بین برده و برای معلوم نمودن دارایی های حقیقی و حقوقی مقام های دولتی، تحقیقات گسترده را انجام دهد.

ودیر صافی گفت "از روزی كه این نظام بر سر اقتدار شده مقدار زیاد كمك ها سرازیر شده و تقریبا هیچ كاری در جامعه نشده است. پس این پول چی شد؟ پول ها انتقال می شود و فرار می كند. افرادی که زمانی هیچ چیزی نداشتند، امروز به زور تفنگ ساختمان های بلند می سازند."

بر اساس یافته های سازمان شفافیت بین الملل، دولت افغانستان یکی از سه فاسدترین دولت در جهان است. مقامات افغان موجودیت فساد در نهادهای دولتی را بصورت قطعی رد نمی کنند و بر مبارزه با آن، تاکید می ورزند.

اداره مبارزه با جرایم و فساد اداری سازمان ملل متحد گزارش داده است که حجم مجموعی رشوت در افغانستان در سال ۲۰۱۲ به بیشتر از چهار میلیارد دالر امریکایی رسید.

انتقال پول به ایران

ماریا بشیر، رئیس څارنوالی استیناف ولایت هرات می گوید که در یک سال گذشته شش پرونده تطهیر و انتقال پول به جمهوری اسلامی ایران در محاکم این ولایت مورد اجراات قرار گرفت. به گفته بشیر در هر شش مورد، متهمین به زندان فرستاده شدند.

ماریا بشیر گفت "در یکی از این شش رویداد، ۹۰۰ هزار دالر از افغانستان به ایران قاچاق می شد که پس از تحقیقات و اجراات عدلی، متهم به سه سال حبس محکوم شد و پول متذکره مصادره گردید."

بشیر واضح نساخت که چرا دالر امریکایی از افغانستان به ایران قاچاق می شود. دولت ایران به دلیل برنامه جنجال برانگیز هسته ایی اش، با تحریمات شدید اقتصادی ایالات متحده امریکا و کشورهای اروپایی دست و گریبان است.
XS
SM
MD
LG