لینک های دسترسی

Breaking News

آیا تلاش های اروپا جلو ورود پناهجویان را گرفته است؟


باوجود توافق بین المللی مبنی بر برگرداندن پناهجویان غیرقانونی به ترکیه ، صدها پناهجو که بیشتر آنانرا سوری ها تشکیل میداد روزیکشنبه با قایق های فرسوده به جزایر یونان رسیدند.

بر اساس توافق روز جمعه میان اتحادیه اروپایی وحکومت ترکیه بعد از تاریخ 20 مارچ سال جاری همه پناهجویان به شمول سوری ها، پس از ورود شان ازطریق آبهای ترکیه به یونان وبعد از ثبت نام و تقاضای پناهندگی ، دو باره به ترکیه برگردانده خواهند شد.

آنعده از پناهجویان که قبل از صبح روز یکشنبه بیستم ماه مارچ وارد قلمرو یونان شده اند، تحت قوانین سابق قرار می گیرند که بر أساس آن در برابر هر پناهجوی که به ترکیه برگردانده می شود، یک مهاجر سوری دریکی از کشور های اروپایی مستقر خواهد شد.

توافق ترکیه و اتحادیه اروپایی

سامویل رادبر، از یک ادارۀ کمک رسانی سویس به این باور است که توافق میان اتحادیه اورپایی وترکیه، پناهجویان را از سفرشان به سوی کشورهای اروپایی باز نخواهد داشت.

شاهدان عینی می گویند نزدیک به نهُ صد پناهجو، که شامل سوری ها، عراقی ها وافغان ها می شوند، شب یکشنبه وارد چهار جزیرۀ اطراف دریای ایجه شدند.

مقام ها می گویند که اجساد دو مرد سوری را دریکی ازین قایق ها در حالی یافتند که دو دختر پناهجو در نزدیکی جزیره رودس یونان هم سرحد با ترکیه غرق شدند.

این در حالیست که صلیب سرخ از هلاک شدن نهُ پناهجوی دیگر در سواحل لیبیا گزارش داده است.

ناظران ترکی به جزایر لسبوس و خیوس یونان رسیده اند تا از اجرایی شدن توافقنامۀ اتحادیه اروپایی و ترکیه به هدف محدود ساختن سفر پناهجویان به اروپا نظارت کنند.

از سوی دیگر، کشتی های جنگی ناتو و محافظین ساحلی ترکیه درنواحی تنگۀ نزدیک جزیره لیسبوس یونان درحال گزمه دیده می شوند تا از افزایش ورود پناهجویان تازه جلوگیری کنند.

جلوگیری از قاچاق انسان

درتوافق میان اتحادیه اروپایی و ترکیه که میزبان بیش از دو اعشاریه پنج میلیون پناهجوی سوری است، خواسته شده است تا تلاش های داخلی را برای سرکوبی پناهجویان غیر قانونی شدت دهد. برعلاوه این۶.۶ میلیارد دالر کمک اتحادیه اروپایی جهت رسیدگی به پناهجویان در داخل ترکیه تعهد شده است.

اما مقامات همواره هشدار می دهند که روند برگرداندن پناهجویان تا قبل از چهارم ماه اپریل آغاز نخواهد شد و مشروط به آماده ساختن چهارهزار کارمند که شامل قضات، ترجمان ها و نگهبانان دررسیدگی به ادعا هر پناهجو- از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا می شود.

گزارش: صدای امریکا

برگردان: رویا زمانی

XS
SM
MD
LG