لینک های دسترسی

Breaking News

شمار مبتلایان کووید۱۹ در جهان از مرز ۱۱ میلیون گذشت


شمار مبتلایان کووید۱۹ در جهان تا صبح شنبه چهارم جولای (۱۴ سرطان) نزدیک به ۱۱ میلیون و یک صد هزار نفر و مرگ و میر ناشی از این بیماری به ۵۲۵ هزار ۵۵۳ نفر رسید.

براساس معلومات پوهنتون جانس هاپکینز، ایالات متحده با بیش دو میلیون و ۷۹۵ هزار مورد ابتلا و ۱۲۹۴۳۷ مورد مرگ، بیشترین شمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ را در جهان دارد.

کروناویرس در ۴۰ ایالت امریکا به شدت در حال گسترش است. ایالت فلوریدا امریکا به روز جمعه از ۹۴۸۸ مورد ابتلا در جریان یک شبانه روز گزارش داد.

پس از ایالات متحده، برازیل با بیش از یک میلیون و ۵۳۹ هزار مورد ابتلا و ۶۱ هزار و ۸۸۴ مورد مرگ ناشی از کووید۱۹ دومین کشور متضرر از همه‌گیری کروناویروس در جهان است.

از رهگذر موارد ابتلا، روسیه با داشتن بیش از ۶۷۳ هزار واقعۀ مثبت در جایگاه سوم قرار دارد که از این میان بیش از ۱۰ هزار نفر در این کشور جان باخته اند.

اما از نظر تلفات، بریتانیا با ۴۴۲۱۶ هزار مورد، ایتالیا با ۳۴۸۳۳ ، فرانسه ۲۹۸۹۶، مکسیکو با ۲۹۸۴۳و اسپانیا با ۲۸۳۸۵ مورد مرگ به ترتیب در جایگاه سوم تا هشتم قرار گرفته اند.

از میان کشورهای جنوب آسیا، هند با بیش از ۶۴۸ هزار مورد ابتلا در جایگاه نخست قرار گرفته است که از آن جمله ۱۸۶۵۵ نفر شان جان باخته اند.

افغانستان تا حال از مرگ حدود ۸۲۶ نفر در اثر ابتلا به کووید۱۹ و ابتلای بیش از ۳۲۶۰۰ نفر به این بیماری خبر داده است، اما کارشناسان طبی معتقد اند که به دلیل کمبود آزمایشات طبی، ممکن رقم مبتلایان و مرگ و میر در افغانستان به مراتب بلندتر از آمار رسمی باشد.

هم اکنون کم و بیش ۱۴۰ واکسین کووید۱۹ در کشورهای مختلف جهان زیر کار است، اما شمار بسیار اندک آن به مرحلۀ آزمایش بالای انسان‌ها رسیده است.

با وجود آنکه برخی از آزمایشات ابتدایی این واکسین‌ها موفق عنوان شده است، مقامات می‌گویند که ممکن تا اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده واکسین کروناویروس تولید شود.

XS
SM
MD
LG