لینک های دسترسی

Breaking News

۱۲۱ ملکی افغان در یک ماه گذشته کشته شده اند - گزارش


گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی گفته است که بیشترین تلفات افراد ملکی در ماه مارچ میلادی ناشی از حملات انتحاری بوده است

گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی "سی.پی.ای.جی" با نشر گزارش تلفات افراد ملکی در ماه گذشتۀ میلادی می‌گوید که ماه مارچ نسبت به ماه گذشتۀ آن "خونین‌تر" بوده است.

گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی که از سال گذشته به این‌سو، تلفات افراد ملکی را به گونۀ ماهوار گزارش می‌دهد، گفته است که در ماه مارچ میلادی ۴۴۳ و در ماه فبروری ۱۶۰ فرد ملکی کشته و مجروح شده اند.

عزیزاحمد تسل، یکی از مسؤولان این گروه به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که در ماه مارچ میلادی ۱۲۱ فرد ملکی در ۱۵ ولایت افغانستان کشته و ۳۲۲ تن دیگر مجروح شده اند.

آقای تسل افزود " که ماه مارچ نسبت به ماه فبروری خونین‌تر بوده است".

گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی "سی.پی.ای.جی" متشکل از ۲۰ نهاد غیرحکومتی است.

گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی در این گزارش گفته است که بیشترین تلفات افراد ملکی در ماه مارچ میلادی ناشی از حملات انتحاری بوده که در نتیجه شش حمله انتحاری شامل یک موتر بم در ۱۵ ولایت افغانستان، ۶۰ فرد ملکی کشته شدند.

پس از حملات انتحاری، حملات سازمان یافته منجر به تلفات افراد ملکی شده است.

بربنیاد گزارش گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی، انفجار شش ماین کنار جاده از سوی مخالفان مسلح، جاسازی شده بود، منجر به کشته و مجروح شدن ۶۰ فرد ملکی شده و شش گلولۀ هاوان که از سوی نیروهای امنیتی و طالبان پرتاب شده، سبب کشته و زخمی‌شدن ۵۰ تن گردیده است.

در بخشی از گزارش این گروه آمده است که در عملیات شبانه نیروهای طرفدار دولت افغانستان در ولسوالی چپرهار ولایت ننگرهار، هشت فرد ملکی کشته و شش تن مجروح شدند.

بربنیاد این گزارش، پرتاب راکت از آن سوی خط دیورند از سوی نظامیان پاکستانی در کنر یک کشته و دو زخمی برجا گذاشته است.

در ماه جنوری سال روان میلادی ۶۰۰ تن کشته و مجروح شده بودند.

این در حالیست که گزارش سالانه دفتر هیأت معاونیت سازمان ملل متحد (یوناما) در مورد تلفات افراد ملکی نشان می‌دهد که تلفات افراد ملکی در سال ۲۰۱۷ میلادی، نسبت به ۲۰۱۶ میلادی نُه درصد کاهش یافته است.

XS
SM
MD
LG