لینک های دسترسی

Breaking News

در هشت ماه ۱۳۷۴ غیرنظامی در افغانستان کشته شد - گزارش


بر بنیاد گزارش، از اول می تا آخر دسامبر ۲۰۱۷ میلادی، بیشتر غیرنظامیان در کابل، ننگرهارف هرات، غور، کندز و هلمند کشته و زخمی شده اند

گروه دادخواهی برای حفاظت از افراد ملکی، که متشکل از ۲۰ نهاد مدنی است، با نشر گزارشی اعلام کرد که در هشت ماه اخیر ۲۰۱۷ میلادی، یک‌هزار و ۳۷۴ غیرنظامی افغان کشته و دوهزار و ۳۶۲ تن دیگر زخمی شده اند.

این گروه هر ماه در مورد تلفات ملکی در افغانستان گزارش نشر می‌کند و در گزارش تازه‌اش گفته است که از اول می تا آخر دسامبر ۲۰۱۷ میلادی، بیشتر غیرنظامیان در کابل، ننگرهارف هرات، غور، کندز و هلمند کشته و زخمی شده اند.

عزیز احمد تسل، عضو گروه دادخواهی برای حفاظت از افراد ملکی (سی.پی.ای.جی) هنگام ارائه جزئیات این گزارش به خبرنگاران گفت "عمده‌ترین عوامل قربانی‌شدن غیرنظامیان، بمباردمان، حملات انتحاری، موتربم و انفجار ماین است".

این گزارش گفته است که در این مدت، بیشترین آمار تلفات افراد ملکی در کابل و برخی نقاط دیگر بوده است و و داعش اماکن مذهبی، علمی و فرهنگی را در کابل هدف قرار داده است.

بر بنیاد این گزارش، گروه داعش نسبت به سایر گروه‌های مخالف مسلح دولت افغانستان، بیشتر عامل تلفات غیرنظامیان بوده است که در نتیجۀ بمب‌گذاری‌ها و حملات انتحاری این گروه در شهر کابل، ۳۲۷ نفر کشته و ۹۲۴ نفر دیگر مجروح شده اند.

گروه دادخواهی برای حفاظت از افراد ملکی گفته است که حملات هوایی نیروهای امریکایی و افغان در ننگرهار، هرات، کندز و ارزگان سبب تلفات غیرنظامیان شده است.

در این گزارش، قوای هوایی امریکا مسؤول کشته‌شدن ۶۲ ملکی شناخته شده و گفته شده است "تعداد ۱۶۷ نفر دیگر توسط نیروهای هوایی افغانستان وخ ارجی به قتل رسیده و یا زخم برداشته اند. بیشترین آمار کشته شده ها و مجروحین را در این میان زنان و اطفال تشکیل می‌دهد".

این در حالی است که پس از اعلام ستراتیژی جدید ایالات متحده امریکا، عملیات‌های هوایی نیروهای آن کشور نیز در افغانستان افزایش یافته است.

از سوی دیگر، فرماندهی قوای هوایی افغانستان، اعلام کرد که در جریان ۹ ماه گذشتۀ خورشیدی، ۲۷ هزار پرواز انجام شده که از این میان، ۱۹۰۰ پرواز آن به منظور هدف قراردادن مخالفان مسلح و حمایت نیروهای زمینی بوده است.

بر اساس گزارش‌های نهادهای مختلف به ویژه یوناما، تلفات افراد ملکی در نتیجۀ حملات هوایی افزایش یافته است؛ اما قوای هوایی افغانستان، پیش این گفته است، در مواردی که مخالفان مسلح در میان افراد ملکی موقعیت گرفته باشند، از انجام حملات هوایی، به خاطر مصؤونیت غیرنظامیان صرف نظر می‌کنند.

گروه دادخواهی، آمار قربانیان غیرنظامی را از طریق رسانه‌ها، شفاخانه‌ها و باشندگان محلی گردآوری می‌کند.

توصیه‌ها

گروه دادخواهی برای حفاظت از افراد ملکی، قربانی‌شدن غیرنظامیان را "نقض آشکار حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین‌المللی" طرف‌های درگیر در افغانستان خوانده است.

تدوین قانون حمایت و حفاظت از افراد ملکی، تطبیق پالیسی ملی جلوگیری و کاهش تلفات افراد ملکی، ترتیب رهنمودها در وزارت دفاع برای جلوگیری تلفات ملکی، گزارش‌دهی نهادهای امنیتی افغانستان از شمار قربانیان ملکی در جریان عملیات و از سرگیری کمک به قربانیان جنگ توسط حکومت، از عمده‌ترین توصیه‌های این گروه به حکومت افغانستان است.

همچنان این گروه، مخالفین مسلح دولت را به رعایت قوانین اسلامی و به رسمیت‌شناختن بین‌المللی بشردوستانه، ختم حملات "کورکورانه انتحاری و بمب‌گذاری" در محلات ملکی و اجتناب از انجام حملات بر اماکن مذهبی و تأسیسات عامه توصیه کرده است.

برعلاوۀ گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی، دفتر هیأت معاونت سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) نیز در مورد تلفات غیرنظامیان افغان در جریان حملات تروریستی و منازعات مسلحانه، گزارش سه ماهه نشر می‌کند؛ اما یوناما تا اکنون گزارش سه ماه اخیر خود را نشر نکرده است.

XS
SM
MD
LG