لینک های دسترسی

Breaking News

۲۱۳ طفل افغان به جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی متهم یا محکوم اند


بیشترین کودکان افغان به جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی مظنون، متهم یا محکوم اند.

وزارت عدلیۀ افغانستان می‌گوید که در حال حاضر حدود ۸۰۰ کودک افغان به اتهام تخلف از قانون در مراکز اصلاح و تربیت اطفال این کشور به سر می‌برند.

بر بنیاد آمار وزارت عدلیۀ افغانستان، از میان حدود ۸۰۰ کودکی که در مراکز اصلاح و تربیت اطفال، به سر می‌برند، ۸۲ تن دختر و ۷۱۹ تن دیگر شان پسران اند.

محمدامان ریاضت، سخنگوی این وزارت به رادیو آشنا صدای امریکا گفت، کودکانی در مراکز اصلاح و تربیت اطفال به سر می‌برند، مظنون، متهم و یا محکوم به تخلف از قانون باشند. او افزود که بر بنیاد کتگوری تخلفات، جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی در صدر قرار دارد.

آقای ریاضت گفت "تخلف بیشتر این اطفال جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی است که ۲۱۳ طفل، مظنون، متهم و یا محکوم به جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی است".

آقای ریاضت، اما مشخص نساخت که چه تعداد این کودکان مظنون، متهم و یا محکوم اند.

سخنگوی وزارت عدلیۀ افغاستان گفت که در جایگاه دومی، آن کودکانی قرار دارند که سرقت کرده اند و شمار شان به ۱۶۲ تن می‌رسند.

۱۱۱ کودک دیگر نیز به جرم قتل در مراکز اصلاح و تربیت اطفال به سر می‌برند و سایر کودکان نیزمظنون، متهم و یا محکوم به جرایم اختطاف، قاچاق مواد مخدر، لواط، زنا، حادثۀ ترافیکی و موارد دیگر است.

آقای ریاضت افزود، بسیاری از کودکانی که مظنون، متهم و یا محکوم به جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی اند، در توقیف گاه بگرام، مرکز اصلاح کابل و ننگرهار به سر می‌برند.

اما این کودکان، به سهولت‌های چون آموزش حرفه، مکاتب الحاقیه، خدمات صحی، یادگیری فرهنگ دسترسی دارند.

بر اساس قوانین افغانستان، کودکانی که پایین‌تر از ۱۸ سال، جرمی را مرتکب شود، قبل و پس از دوران محاکماتی دوسیه‌اش به مراکز اصلاح و تربیت اطفال به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG