لینک های دسترسی

Breaking News

۲۳۲ غیرنظامی افغان در ماه جولای کشته شدند – گزارش


گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی (سی.ای.پی.جی) گفته است که در ماه جولای ۲۳۲ غیرنظامی افغان در ۲۲ ولایت کشته و ۳۱۳ تن نیز زخمی شده اند.

این گروه که هر ماه گزارش تلفات افراد ملکی را در افغانستان نشر می‌کند؛ در گزارش تازه‌اش که امروز چهارشنبه (۱۰ اسد) نشر کرده، گفته است که حملات انتحاری و بمباردمان‌های هوایی بیشترین قربانی را از غیرنظامیان افغان گرفته است.

بیست نهاد غیردولتی و مدنی عضویت گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی را دارند.

بر بنیاد گزارش این گروه، بیشترین افراد ملکی در ماه جولای در حملات انتحاری ننگرهار قربانی شده اند، پس از کابل، پکتیا و کندز دارای بیشترین تلفات غیرنظامیان است.

این گزارش، به حمله بر اهل هنود و سیکهـ در ننگرهار اشاره کرده و گفته است که تلفات این اقلیت در ماه جولای بیشترین آمار در سال‌های گذشته بوده است.

آمار گزارش گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی نشان می‌دهد که آمار کشته‌های ملکی در ماه جولای نسبت به ماه جون، به طور قابل توجه، افزایش یافته است؛ اما ارقام زخمیان نسبت به ماه جون، کاهش یافته است.

بر بنیاد آمار این گروه، در ماه گذشتۀ میلادی، ۲۳۲ غیرنظامی افغان کشته و ۳۱۳ ملکی دیگر زخمی شده اند. در حالی که در ماه جون آمار کشته‌ها به ۱۵۸ تن و رقم زخمیان ۳۳۵ تن می‌رسید.

عزیزاحمد تسل، رئیس گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که بیشتر تلفات در ماه جولای، در نتیجۀ حملات انتحاری و بمباردمان‌های هوایی به بار آمده است.

آقای تسل گفت: "معلومات ما نشان می‌دهد که در اول، دهم، یازدهم، نزدهم، سی‌ام و سی‌ویکم ماه جولای، تنها در حملات انتحاری در شهر جلال‌آباد، بیش از ۷۰ تن شهید و اضافه از ۵۰ تن زخمی شده اند، همین‌گونه در کابل نیز در نتیجۀ حملات انتحاری ۲۱ تن شهید و بیش از ۸۰ تن زخمی شده اند".

بر بنیاد گزارش این گروه، در بمباردمان‌های هوایی نیروهای افغان و خارجی در ولسوالی‌های زرمت ولایت پکتیا، چهاردرۀ ولایت کندز و خوگیانی ولایت ننگرهار، در حدود ۴۰ فرد ملکی جان باخته اند.

XS
SM
MD
LG