لینک های دسترسی

Breaking News

بیش از ۳۰۰ غیرنظامی افغان در ماه جولای کشته شده است– گزارش


گروه دادخواهی حفاظت از غیرنظامیان (CPAG) در گزارشی گفته است که در ماه گذشتۀ میلادی ۳۱۶ غیرنظامی افغان در جریان جنگ‌های مسلحانه در افغانستان کشته شده و ۷۵۹ غیرنظامی دیگر زخم برداشته است.

این گروه از سه سال گذشته به این طرف، هر ماه آمار از تلفات غیرنظامیان را نشر می‌کند و روز پنجشنبه اول اگست (۱۰ اسد) اعلام کرد که در ماه جولای ۲۴ ولایت افغانستان شاهد تلفات غیرنظامیان بوده که بیشترین این تلفات در ولایات قندهار، کابل، غزنی و فاریاب به میان آمده است.

این در حالی است که گروه دادخواهی حفاظت از غیرنظامیان، آمار مجموع تلفات غیرنظامیان را در ماه جون ۱۹۷ تن ثبت کرده بود.

عزیز تسل، رییس این گروه به صدای امریکا گفت که جولای خونین‌ترین ماه در سه سال گذشته در افغانستان بوده است.

او افزود: "در بخش اول حملات انتحاری، ماین‌های کنار جاده، مرمی هاوان و در بخش دوم حملات هوایی از سوی حکومت و عملیات شبانه سبب تلفات غیرنظامیان شده است".

از آغاز فصل بهار به این طرف نبردها میان نیروهای حکومت افغانستان و جنگجویان طالبان شدید شده و با گسترش جنگ‌ها تلفات غیرنظامیان نیز افزایش یافته است.

دفتر هیات معاونت ملل متحد برای افغانستان (یوناما) نیز به تاریخ (۸ اسد) با نشر گزارش شش ماه خود گفت که از آغاز سال روان میلادی تا ختم جون، ۱۳۶۶ غیرنظامی در منازعات مسلحانه کشته شده و ۲۴۴۶ تن دیگر زخم برداشته اند.

یوناما مسوولیت ۵۲ در صد تلفات غیرنظامیان را به دوش مخالفان مسلح دولت انداخته و در قبال ۳۸ در صد تلفات غیرنظامیان نیروهای طرفدار دولت افغانستان را مسوول خوانده است.

اما حکومت افغانستان گزارش یوناما را رد کرده است. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به روز چهارشنبه گفت که حکومت در مورد جمع‌آوری ارقام توسط یوناما ملاحظات جدی دارد.

XS
SM
MD
LG