لینک های دسترسی

Breaking News

هنوز هم شش میلیون افغان در خارج مهاجر اند


با وجود برگشت هشت میلیون مهاجر افغان به کشورشان، هنوز هم در حدود شش میلیون دیگر در کشورهای مختلف مهاجر اند
با وجود برگشت هشت میلیون مهاجر افغان به کشورشان، هنوز هم در حدود شش میلیون دیگر در کشورهای مختلف مهاجر اند

وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان اعلام کرد که در جریان سال روان میلادی ۳۳۲هزار مهاجر افغان، که بخش اعظم آن در پاکستان و ایران به سر می‌بردند، به کشور شان برگشته اند.

با اینحال بر اساس آماری که مقام های افغان ارایه کرده اند، هنوز هم در حدود شش میلیون افغان در کشورهای مختلف کشور مهاجر و پناهجو اند که بخش بزرگ شان در ایران و پاکستان به سر می‌برند.​

سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان، در آستانۀ روز جهانی پناهندگان، در همایشی گفت که برگشت مهاجرین افغان به کشورشان در مقایسه با سال گذشته، تفاوت قابل توجه نداشته است.

وزیر امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان اضافه کرد که در سال روان میلادی ۳۳۲هزار و ۴۵۳ مهاجر و پناهجوی افغان به کشورشان برگشته اند.

آقای بلخی گفت "از آن جمله از ایران و پاکستان ۳۲۰هزار و ۴۰ نفر، افرادی دارای کارت پناهندگی و فاقدین مدرک، از کشورهای اروپایی، ۹۵۵ نفر عودت‌کننده داوطلب و ۲۴۶ نفر دیپورتی و بقیه از سایر کشورهای منطقه عودت کرده اند".

به گفتۀ آقای بلخی، در جریان سال ۲۰۱۷ میلادی، ۶۱۹هزار مهاجرین و پناهجویان افغان از ایران و پاکستان به کشورشان برگشته بودند که از این میان بیش از ۱۵۰هزار شان از ایران اخراج شده بودند.

فردا چهارشنبه بیستم جون، روز جهانی پناهندگان است که در کشورهای مختلف تجلیل می‌گردد.

افغانستان از این روز در حالی تجلیل می‌کند که بر بنیاد آمار وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان این کشور، در یک‌ونیم دهۀ گذشته، بیش از هشت میلیون مهاجر و پناهجوی افغان به کشور شان برگشته اند.

XS
SM
MD
LG