لینک های دسترسی

Breaking News

امسال ۴۰۱ افغان درخواست ترک تابعیت کرده اند


وزارت عدلیۀ افغانستان می‌گوید که از آغاز سال روان خورشیدی (۱۳۹۷) تا اکنون، صدها شهروند افغان، برای ترک تابعیت درخواست داده اند.

امان ریاضت، سخنگوی این وزارت به رادیو آشنا – صدای امریکا می‌گوید که امسال برعلاوۀ درخواست ۴۰۱ افغان برای ترک تابعیت، در این مدت تنها سه شهروند خارجی، اخذ تابعیت افغانستان را نیز درخواست کرده اند.

به گفتۀ وی، درخواست این افراد تا اکنون تأیید نشده است؛ ولی کار روی آن جریان دارد.

او می‌گوید: "این به زودی ممکن نیست که در یک ماه و دو ماه این کار ممکن باشد، بنابرین درخواست‌های که مطرح شده، این هنوز در طی مراحل است و نهایی نشده که چه تعداد این درخواست‌ها پذیرفته می‌شود و یا نه. ولی بر اساس قوانین کشور، ۴۰۱ پروندۀ که ترک تابعیت آن از دولت افغانستان مطرح شده، اینها در جریان طی مراحل استند".

آقای ریاضت، می‌گوید که وزارت عدلیۀ افغانستان از سال ۱۳۹۴ خورشیدی تا اکنون، در حدود ۲۹۰۰ درخواست ترک تابعیت شهروندان افغان را اجرا کرده است و همچنان در این مدت، درخواست اخذ تابعیت افغانستان ۵۰ شهروند خارجی را پذیرفته است.

وزارت عدلیۀ افغانستان، مسألۀ ادامۀ تحصیل و کسب تابعیت کشورهای دیگر را دلایل عمدۀ درخواست ترک تابعیت شهروندان افغان گفته؛ اما فقر، جنگ، بیکاری، وضعیت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را نیز در این روند، مؤثر خوانده است.

XS
SM
MD
LG