لینک های دسترسی

Breaking News

بیش از ۴۰۰ سرباز امریکایی از سوریه خارج می شود


سربازان امریکایی در مارچ ۲۰۱۷ به سوریه اعزام شدند. (عکس از آرشیف)

قرار است بیش از ۴۰۰ سرباز امریکایی از سوریه خارج شود.

این سربازان امریکایی، شورشیان سوری را در بیرون راندن داعش از شهر رقه کمک کرده بودند.

جناتان براگا، یک جنرال امریکایی از ایتلاف ضد داعش به رهبری ایالات متحده گفت: "ما از جاییکه نیاز باشد، نیرو های جنگی خود را بیرون می کنیم اما تلاش های ما برای کمک به شرکای سوری و عراقی ما به خاطر تامین امنیت ادامه دارد."

جنرال براگا همچنین افزود که شماری از نیرو های امریکایی در سوریه باقی خواهند ماند و به گفته او هدف این نیرو ها، شکست دادن بقایای داعش، جلوگیری از ظهور مجدد آن گروه و فراهم کردن شرایط کار برای سازمان های غیر دولتی به خاطر رساندن کمک به غیر نظامیان خواهد بود.

وزارت دفاع ایالات متحده رسماً گفته است که آن کشور ۵۰۳ سرباز در سوریه دارد اما مقام های امریکایی هفته گذشته گفتند که شمار سربازان امریکایی در سوریه به دو هزار نفر می رسد.

سربازان امریکایی و تجهیزات نظامی آنان در ماه مارچ در سوریه مستقر شدند و برای مقابله با داعش با شورشیان عرب و کرد سوری موسوم به «نیرو های دیموکراتیک سوریه" پیوستند.

شورشیان سوری توانستند پس از یک عملیات شدید نظامی و با حمایت توپخانه و حملات هوایی ایتلاف به رهبری امریکا، در ماه اکتوبر شهر رقه را از تصرف جنگجویان داعش بیرون کنند.

ایتلاف نظامی به رهبری امریکا هنوز هم از شورشیان سوری در برابر داعش در ولایت دیرالزور حمایت می کند. این در حالیست که نیرو های حکومت بشارالاسد با پشتیبانی نظامیان روسی در یک عملیات جداگانه علیه جنگجویان داعش می جنگند.

تا کنون روشن نیست که چه تعداد سرباز امریکایی در سوریه باقی خواهد ماند.

بسیاری سربازان امریکایی مستقر در سوریه، اعضای عملیات های ویژه اردوی ایالات متحده بوده که به شورشیان سوری آموزش و مشوره می دهند.

تلفات غیر نظامیان در سوریه و عراق

در همین حال، ایتلاف نظامی به رهبری امریکا که علیه داعش در سوریه و عراق می جنگند، روز پنجشنبه گفت که در اثر حملات هوایی این ایتلاف از اواخر سال ۲۰۱۴ تا کنون ۸۰۱ غیر نظامی کشته شده است.

اما گروه های حامی حقوق بشر می گویند که شمار غیر نظامیان کشته شده در اثر حملات هوایی این ایتلاف نظامی بیشتر از آن است که این ایتلاف اعلام می کند.

«ایر وارز» یک نهاد که حملات هوایی این ایتلاف را علیه داعش نظارت می کند گفته است که شمار غیر نظامیان که در اثر این حملات جان های شان را از دست داده اند، تا پاین اکتوبر امسال کم از کم به ۵۹۶۱ نفر می رسد.

گروه ناظر حقوق بشر سوریه نیز گفته است که تا اخیر اکتوبر امسال ۲۹۱۰ غیر نظامی در اثر حملات هوایی ایتلاف نظامی به رهبری امریکا تنها در سوریه کشته شده است.

XS
SM
MD
LG