لینک های دسترسی

Breaking News

بیش از ۴۸ هزار تن امسال جذب اردو شده اند


وزارت دفاع افغانستان گفته است که از آغاز سال روان خورشیدی، ۴۸ هزار نفر جذب اردوی این کشور شده اند.

احمد غفور جاوید، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا می‌گوید که در حال حاضر آمار فعلی اردوی این کشور به ۱۹۵ تا ۱۹۶ هزار تن رسیده است.

او می‌افزاید: "ما هر ماه بیش از شش‌هزار نفر جلب و جذب داریم، یعنی در پروسۀ جلب و جذب هیچ نوع کوتاهی صورت نگرفته، ما جمعا ۴۰ مرکز جلب و جذب داریم در سراسر افغانستان، در کابل و ولایات استند".

اردوی افغانستان که در بیشتر از دو سال گذشته، مسولیت اصلی مبارزه با گروه‌های تروریستی را در افغانستان برعهده داشته، تلفات سنگینی را نیز متحمل شده است.

اخیرا، اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان گفت که از سال ۲۰۱۵ تا حالا، بیش از ۲۸ هزار و ۵۲۹ نفر از نیروهای امنیتی کشورش در جریان درگیری با مخالفان مسلح دولت کشته شده اند.

پیش از آن، جنرال طارق‌شاه بهرامی، وزیر دفاع افغانستان در اول ماه میزان در مجلس سنای این کشور گفت که در یک ماه بیش از ۵۰۰ سرباز اردو در جنگ کشته و بیش از ۷۰۰ تن دیگر زخمی شده اند.

بایومتریک سربازان

از سویی هم، وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که به منظور تشخیص آمار واقعی اردوی این کشور، برعلاوه سیستم بایومتریک سربازان، سیستم پرداخت معاشات اردو را نیز حدود ۸۰ درصد عملی کرده است.

آقای جاوید، می‌گوید: "این سیستم از پروسۀ جلب و جذب یک سرباز یا منسوب اردو به شکل کمپیوتری گرفته تا تقاعد وی را در بر می‌گیرد. وزارت دفاع افغانستان خوشبختانه ۹۹.۶ درصد بایومتریک را عملی کرده است و ۸۰ درصد برنامه سیستم پرداخت معاشات تکمیل شده است".

این سیستم‌ها در حالی در وزارت دفاع افغانستان عملی شده است که پیش از این نگرانی‌هایی در مورد آمار خیالی و غیرواقعی سربازان، حضور افراد نفوذی مخالفان در صفوف اردو و پرداخت نشدن به موقع معاشات سربازان وجود داشت.

اما سخنگوی وزارت دفاع افغانستان تاکید می‌کند که اکنون "هیچ سرباز خیالی" در صفوف اردوی ملی وجود ندارد و "شفافیت" در این بخش در وزارت دفاع به میان آمده است.

XS
SM
MD
LG