لینک های دسترسی

Breaking News

امسال ۵۰۷ افغان درخواست ترک تابعیت کرده اند


در شش ماه اول امسال بیش از ۵۰۰ تن درخواست ترک تابعیت و تنها ده تن درخواست کسب تابعیت افغانستان ار کرده اند

ارقام وزارت عدلیۀ افغانستان نشان می‌دهد با آنکه صدها افغان در شش ماه نخست سال روان خورشیدی، درخواست ترک تابعیت کرده اند؛ اما فقط ده تن از سایر کشورها خواهان کسب تابعیت افغانستان شده اند.

امان ریاضت، سخنگوی وزارت عدلیۀ افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، افغان‌های مقیم ایران و هالند، در صدر کسانی اند که درخواست ترک تابعیت کرده اند.

آقای ریاضت گفت "در شش ماه نخست سال مالی ۱۳۹۶، حدود ۵۰۰ درخواست ترک تابعیت به دولت جمهوری اسلامی افغانستان مطرح شده، بیشترین کسانی که درخواست ترک تابعیت را مطرح کرده اند، از جمهوری اسلامی ایران و دومش از هالند است".

نظر به ارقام وزارت عدلیۀ افغانستان، از جملۀ ۵۰۷ شهروند افغان که ترک تابعیت را درخواست کرده اند، ۲۳۳ تن از ایران، ۱۷۷ تن از هالند، ۳۱ تن از اوکراین، ۲۰ تن از اتریش و ۱۵ تن از قزاقستان بوده اند.

این در حالی است که در نیمۀ سال گذشتۀ خورشیدی، حدود ۴۰۰ شهروند افغان درخواست ترک تابعیت را مطرح کرده بودند. مقایسۀ ارقام نیمۀ اول سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ خورشیدی نشان می‌دهد که این روند افزایش یافته است.

آقای ریاضت؛ اما تأکید کرد که نسبت به سه سال پیش، درخواست ترک تابعیت – که سالانه ۱۰۰۰ تن بود – کاهش یافته است.

سخنگوی وزارت عدلیۀ افغانستان افزود که مسألۀ ادامۀ تحصیل و کسب تابعیت کشورهای دیگر، عمده‌ترین دلایل درخواست ترک تابعیت شهروندان افغان می‌باشد.

اما او فقر، جنگ، بیکاری، وضعیت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را در این روند، نیز مؤثر خواند.

در همین حال، برخی شهروندان خارجی؛ درخواست تابعیت افغانستان را کرده اند که شمار شان به ده تن می‌رسند.

این افراد، شهروندان پاکستانی، ترکی، هندی، چینایی و فرانسوی بوده اند.

اما آقای ریاضت گفت که هنوز ترک یا کسب تابعیت در حد درخواست مطرح شده است؛ ولی پذیرفته‌شدن آن مبتنی بر قانون است و برخی مراحل قانونی را باید طی کند.

XS
SM
MD
LG