لینک های دسترسی

Breaking News

شمار زنان بیوه در افغانستان در حدود ۶۰۰ هزار است


بر بنیاد آمار وزارت کار و امور اجتماعی، حدود ۶۰۰هزار زن بیوه در افغانستان زندگی می‌کند که در حال حاضر اکثر آنان با آزمون‌های زیادی مواجه اند.

روز یک‌شنبه ۲۳ جون برابر است به روز بین‌المللی بیوه زنان که در برخی از کشورها از این روز گرامی‌داشت به عمل میاید.

افغانستان از جمله کشورهای است که به دلیل جنگ و ادامه خشونت‌ها شمار قابل ملاحظۀ زنان بیوه را دارد.

شرین‌تاج، بیوه زن ۵۵ ساله که باشنده ولایت کندز است به صدای امریکا گفت که پنچ کودک‌اش را با "مشکلات زیاد" پرورش کرده است.

شرین تاج گفت که پس از مرگ شوهراش در یکی از مکاتب در ولسوالی امام صاحب ولایت کندز به عنوان معلم به تعلیم و تربیه کودکان پرداخت و از همین طریق امرار معیشت می‌کند.

خانم تاج افزود: "با استفاده از معاش معلمی کودکانم را بزرگ کردم و حالا هیچ چیزی به شمول زمین، سرای و دوکان ندارم. فقط همین معاش‌ام است که با اولادهایم خرج و مصرف می‌کنم که حالا با بسیار مشکلات زیاد مواجه هستم".

عبدالفتاح عشرت احمدزی، سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی روز یک‌شنبه ۲۳ جون (۲سرطان) به صدای امریکا گفت با انکه تلاش‌ها برای کمک به زنان بیوه و خانواده‌های آنان توسط دولت انجام شده اما هنوز هم بسیاری از بیوه زنان در افغانستان از این کمک‌ها محروم اند.

آقای احمدزی افزود که این وزارت یک سروی تازه را برای آمار دقیق زنان بیوه در افغانستان آغاز کرده است.

او همچنان افزود: "بیشتر این زنان در افغانستان شوهران شان را در جریان جنگ، انفجارها، خشونت‌ها و برخی از موارد دیگر به شمول مرگ‌ طبیعی از دست داده اند".

بر بنیاد یک سروی رسمی که در سال ۲۰۱۵ میلادی انجام شده، در افغانستان حدود ۶۰۰هزار زن، بیوه است.

XS
SM
MD
LG