لینک های دسترسی

Breaking News

مسکو: از طالبان می‌خواهیم یک حکومت فراگیر تشکیل دهند


هیات روسیه در پنجاه‌وپنجمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنیو، پایتخت سویس، بر ایجاد حکومت فراگیر و عملی‌شدن تعهد طالبان در این راستا تاکید کرده است.

خبرگزاری تاس به نقل از روسلان استروگانف، عضو این هیات، روز شنبه دوم مارچ (۱۲ حوت) گزارش داده است که مسکو برای تقویت ثبات و امنیت افغانستان تلاش می‌کند و این یکی از اولویت‌های روسیه است.

استروگانف افزود: "مسکو با مقامات افغانستان (مقامات طالبان) در تماس است و از آنها می‌خواهد که تعهد قبلی خود را برای تشکیل یک نظام جامع مدیریت عمومی عملی کنند...تنها صلح پایدار در افغانستان توسعه مطلوب کل منطقه را تسهیل می‌کند."

این دپلومات روسیه همچنان وضعیت بحرانی کنونی افغانستان را ناشی از خروج عجولانه غرب از افغانستان در اگست ۲۰۲۱، عنوان کرد و گفت که کشورهای غربی، ویرانی و فقر را در این کشور به جا گذاشتند.

او گفته است: "اکنون [کشورهای غربی] با بی‌شرمی مسوولیت را متوجه مقامات افغان (مقامات طالبان) می‌کنند و تحویل کمک‌های بشردوستانه را به امتیازات سیاسی از کابل مرتبط می‌سازند."

این بار نخست نیست که روسیه خواهان ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان است؛‌ مسکو بارها بر این موضوع تاکید کرده است. پیش از این سرگی لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه، به تاریخ ۱۸ جنوری (۲۸ جدی) در نشست خبری، ابراز امیدواری کرد تا در افغانستان حکومتی ایجاد شود که در آن نمایندگان تمام اقوام و جوانب سیاسی سهیم باشند.

وزیر خارجۀ روسیه تاکید کرده بود که کشورش به طور منظم با طالبان در رابطه به مسایلی که نیاز است برای آن راه حل پیدا شود، در تماس است تا طالبان به یک حکومت به رسمیت شناخته شده تبدیل شود.

اما در پاسخ لاوروف، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان، گفته بود که کشورها نباید این حق را به خود بدهند که در امور داخلی افغانستان مداخله کنند. مجاهد مدعی شده بود که در افغانستان "حکومت فراگیر و پاسخگو و حکومتی که مردم توقع" دارند، وجود دارد.

طالبان پیش از این نیز بارها نوعیت نظام در افغانستان را موضوع داخلی این کشور خوانده و از جامعه بین المللی خواسته است که در این زمینه دخالت نکند.

این در حالی است که طالبان در توافقنامهٔ دوحه، به قطع رابطه با گروه‌های دهشت‌افگن، تشکیل حکومت فراگیر و همه شمول و احترام به حقوق بشر تعهد کرده اند.

طالبان که در اگست ۲۰۲۱ میلادی قدرت را در افغانستان دوباره به دست گرفتند، حکومت این گروه هنوز از سوی هیچ کشور و سازمان بین‌المللی به رسمیت شناخته نشده است، یکی از دلایل آن نیز حکومت تک قومی این گروه خوانده شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG