لینک های دسترسی

Breaking News

پاكستان: ملابرادر زنده است


عکس: رویترز
وزارت خارجۀ پاکستان گمانه زنی ها در مورد مرگ ملا عبدالغنی برادرشخص شماره دوم طالبان را رد کرد.

معظم خان سخنگوی وزارت خارجۀ پاکستان در صحبتی به صدای امریکا گفت که خبر مرگ ملابرادر نادرست است. "به نظر من قسمیکه گفته میشود، این فقط یک شایعه است. و فکر نمیکنم در این مسله کدام حقیقتی وجود داشته باشد."

ملا عبدالغنی برادر در سال ۲۰۱۰میلادی در پاکستان توقیف و به زندان افگنده شد. گفته میشود که دستگیری او پس از آن صورت گرفت که او میخواست با حکومت افغانستان وارد مذاکرات صلح شود. گمانه زنی ها در رابطه به خبر مرگ ملا عبدالغنی برادر در حالی صورت میگیرد که ملاعبیداله وزیر دفاع طالبان که در سال ۲۰۰۷در پاکستان توقیف شده بود، در اوایل سال ۲۰۱۰در یکی زندان های پاکستان جان باخت. يك سخنگوی طالبان به رسانه ها گفته بود که ملا عبيدالله از اثر بیماری قبلی در زندان کراچی جان داد.

تقاضایی رهایی ملا برادر
معظم خان گفت که در مورد رهایی ملا عبدالغنی برادر بخاطر حساسیت موضوع نباید صحبت شود. سخنگوی وزارت خارجۀ پاکستان گفته است که ازسوی حکومت افغانستان در مورد رهایی ملابرادر کدام تقاضای را دریافت نکرده اند. رد این موضوع توسط معظم خان در تناقض با اظهارات مقامات افغان قرار دارد که به گفته آنها بار ها از حکومت پاکستان خواستار رهایی ملابرادر شده اند.
صلاح الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح افغانستان ماه گذشته با سایر مقامات پاکستان در اسلام آباد ملاقات کرده خواستار همکاری پاکستان در بخش تامین صلح و مذاکرات مستقیم با مخالفین حکومت آن کشور گردید. پاکستان نیز دریک اقدام یک تعداد از زندانیان طالب را آزاد ساخت. اما در تازه ترین ملاقات میان وزرای خارجۀ هر دو کشور، گفته شده است که پاکستان یک تعداد رهبران طالب را نیز آزاد خواهد ساخت. گمانه زنی های وجود دارد که ملا عبدالغنی برادر نیز شامل این افراد خواهد بود.

پس از رهایی هشت زندانی طالب از محابس پاکستانی، در مورد اینکه آنها به زندگی عادی برگشتند، با حکومت افغانستان پیوستند یا مجدداً با طالبان یک جا شده اند، خبری در دست نیست.
لیون پنیتا وزیر دفاع ایالات متحده چندی قبل از رهایی زندانیان طالب اظهار نگرانی کرده گفته بود که هراس دارد که زندانیان طالب پس ازآزادی دوباره با مخالفین پیوسته و در مقابل حکومت افغانستان و نیروهای خارجی مستقر در آن کشور به مبارزه خواهند پرداخت.

ملا قیوم ذاکرکه فعلاً مسؤولیت عملیات محاربوی طالبان را به عهده دارد قبلاً در محبس گوانتانامو ایالات متحده و زندان پلچرخی کابل زندانی بود. با آنهم شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه تحریمات بر سفر مقامات گروه طالبان را تخفیف داد. بر اساس تصمیم اعضای این شورا، نماینده گان گروه های که در نام شان در فهرست تحریمات بین المللی قرار دارد می توانند برای اشتراک در مذاکرات صلح سفر کنند
.
XS
SM
MD
LG